WIZYTA PARTNERSKA NA CYPRZE „WYSPIE AFRODYTY”

W dniach 30.09. – 05.10.2010r. zorganizowana została wizyta partnerska na Cyprze w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme) i Projektu Grundtvig – „Młodzi ludzie w działaniu” (Young people in action). Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiło się sześć krajów Unii Europejskiej – Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Bułgaria i Cypr – jako koordynator działań. Projekt został stworzony z myślą
o młodych ludziach zamieszkujących gminy różnych krajów europejskich po to, by umożliwić im wymianę pomysłów, poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia. Jednym z głównych założeń programu jest również zbliżenie do siebie Rad Gmin poprzez organizowanie seminariów i warsztatów dla ludzi odpowiedzialnych za rozwój gmin i miejscowości do nich należących. Polska delegacja liczyła siedem osób – dwie osoby jako przedstawicielki młodzieży oraz pięć osób jako koordynatorzy i realizatorzy projektu, reprezentanci Gminy i Urzędu Gminy Nowosolna.

Nasza podróż na Cypr rozpoczęła się 30.09 (w czwartek) na warszawskim Okęciu. Dla większości z nas był to pierwszy lot w życiu, więc emocje, które nam towarzyszyły, były ogromne. Myślę, że każdy z nas odczuwał strach, ale nie daliśmy poznać tego po sobie.
Na lotnisku byliśmy nieco wcześniej, więc mieliśmy szansę zobaczyć startujące samoloty najpierw jako obserwatorzy, a  potem już jako pasażerowie mogliśmy doświadczyć wzrostu poziomu adrenaliny we krwi i usłyszeć głośniejsze bicie serc. Ale jak się później okazało – nie taki diabeł straszny. Lot był bardzo przyjemny, pogoda dopisała i było się bez turbulencji. Wylądowaliśmy w Pradze, skąd dalej polecieliśmy już bezpośrednio do Larnaki. W powietrzu spędziliśmy łącznie cztery godziny.

Jak wielkie było nasze zdziwienie, gdy po kilku godzinach podróży – już trochę zmęczeni, opuściliśmy pokład i nagle na własnej skórze poczuliśmy powiew gorącego powietrza (to naprawdę niezapomniane uczucie). A my? Oczywiście ubrani w spodnie, swetry i kurtki zgodnie z trendami złotej polskiej jesieni, jednego dnia zamieniliśmy samochody z ogrzewaniem na autokar z klimatyzacją, który odwiózł nas do hotelu w Limassol.

Następnego dnia, wypoczęci i uśmiechnięci, zaczęliśmy dzień od śniadania. Potem nadszedł czas na poznanie innych delegacji. Oczywiście nie od razu udało nam się zapamiętać wszystkie imiona, z uwagi na to, że niektóre były naprawdę trudne. Ale przecież mieliśmy jeszcze trzy dni, żeby chociaż trochę wszystkich poznać.

Pierwszego dnia podziwialiśmy Stare Miasto Limassol, zabytkowy rynek i inne historyczne budowle. Niestety nie udało nam się zwiedzić średniowiecznego zamku, ponieważ 1 października na Cyprze obchodzony jest Dzień Niepodległości. Uroczystość była tym większa, że akurat w tym roku Cypryjczycy świętowali 50 rocznicę tego wydarzenia. W związku z tym mieliśmy okazję zobaczyć jak obchodzony jest ten dzień w innym kraju. Cały wieczór spędziliśmy w Pyrgos. Mieszkańcy tej gminy (jak i całej wyspy) są bardzo gościnni i przygotowali wspaniałą kolację dla wszystkich, którzy zjawili się na uroczystości. Mogliśmy więc spróbować prawdziwych cypryjskich i greckich potraw. Warto podkreślić, że Dzień Niepodległości na Cyprze wygląda zupełnie inaczej. W czasie obchodów święta oglądaliśmy m.in. niezwykle widowiskowe występy tancerzy ludowych, którzy prezentowali typowe tańce narodowe. Warto podkreślić, że Cypryjczycy przede wszystkim bawili się w czasie tej uroczystości, w ich kulturze Dzień Niepodległości jest dniem radości, więc bardzo różni się od tego, który obchodzimy w Polsce.

W drugim dniu odwiedziliśmy Urząd Gminy w Pyrgos, gdzie każda z delegacji przedstawiała prezentacje dotyczące swoich gmin i miejscowości. Były one naprawdę bardzo ciekawe i na pewno każda z reprezentacji włożyła wiele wysiłku w ich przygotowanie. Potem zwiedzaliśmy tradycyjny kościół i stanowisko archeologiczne. W trakcie spaceru mogliśmy podziwiać drzewa z oliwkami, limonkami i granatami, które rosły na ulicach. Oczywiście mieliśmy też okazję spróbować świeżych owoców.

W niedzielę zwiedzaliśmy Kourion – malowniczą miejscowość, w której największą atrakcją jest antyczny teatr. Potem oglądaliśmy słynne mozaiki w Pafos oraz bardzo stary port. Udało nam się również zobaczyć i nawet dotknąć Grobowców Królów. Moim zdaniem, jednym z najpiękniejszych widoków na Cyprze jest miejsce narodzin Afrodyty. Błękitna woda, wąska plaża otoczona skałami sporych rozmiarów oraz drzewko, które podobno spełnia życzenia – sprawiają, że to miejsce wydaje się naprawdę magiczne.

 

 

Poniedziałek był ostatnim dniem naszego pobytu. Wybraliśmy się więc na plażę znajdującą się nieopodal naszego hotelu. Małe skaliste półwyspy, ciemny i gorący piasek oraz bardzo ciepła woda stworzyły idealne warunki do odpoczynku przed długą podróżą do domu. Ponieważ Limassol jest miejscowością położoną na południu, słońce nie zachodziło za Morze Śródziemne, ale za budynki. Dla nas Polaków, przyzwyczajonych do typowych nadbałtyckich zachodów słońca, ten widok był niecodzienny, ale równie piękny. Wieczorem nadszedł czas na pożegnanie ze wszystkimi delegacjami i z malowniczym Cyprem.

Samą partnerską wizytę uważam za bardzo udaną. Przede wszystkim mogłam spotkać się z ludźmi z innych krajów, poznać ich kulturę i obyczaje. Podróż na Cypr byłą dla mnie znakomitą okazją do sprawdzenia moich umiejętności językowych. Język angielski okazał się niezwykle przydatny (np. podczas kupowania pamiątek czy pytania o drogę). Mogłam również swobodnie porozmawiać z młodzieżą z innych krajów. Mimo, że na wyspie Afrodyty językiem urzędowym jest grecki, to jednak wielu ludzi zna języki: angielski i rosyjski. Wizyta partnerska na Cyprze utwierdziła mnie w przekonaniu, że znajomość języków obcych jest niezwykle ważna i może znacznie ułatwić życie codzienne. Moim zdaniem Cypryjczycy są bardzo sympatycznymi, otwartymi i gościnnymi ludźmi. Ich życie znacznie różni się od naszego. Oni nigdzie się nie spieszą, mają czas na wszystko. Bardzo dbają o relacje rodzinne – dla nich ważne są wspólne posiłki i długie rozmowy. Dużym zaskoczeniem dla mnie był obowiązujący tam lewostronny ruch uliczny i zupełnie nie mogłam się do tego przyzwyczaić. Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu, to mieszkańcy Cypru są bardzo opanowani i cierpliwi (i, co dziwne, nie używają kierunkowskazów lub robią to bardzo rzadko!).

Muszę podkreślić, że chociaż na początku trochę bałam się zaangażowania w projekt (który przecież trwa 2 lata), to jednak teraz nie żałuję, że zdecydowałam się na ten krok. Bo przecież warto wykorzystać szansę, jaką daje nam życie, a druga taka może się już nie powtórzyć. I dlatego w pełni zgadzam się ze słowami Phila Bosmansa: „Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same...”

Ewa Kielich

Realizacja projektu, produkty, wizyty partnerskie

Jednym z produktów, które w ramach projektu wszyscy partnerzy mają  wykonać,  jest nagranie płyty DVD z opowiadaniami starszych osób.

W tym celu 12 grudnia 2011 r. grupa młodzieży spotkała się z Panią Barbarą Żeromińską i Panem Wacławem Kubickim – mieszkańcami Janowa . Pani Basia urodziła się w 1923 r. (88 lat) w Byszewach a Pan Wacław w 1921 r. (90 l.) w Moskwie. Opowiadali  wiele ciekawych rzeczy z czasów swojego dzieciństwa i młodości.  Niektóre historie brzmiały jak bajki. Trudno uwierzyć, że kiedyś nie było prądu, telefonów, telewizorów, komputerów a młodzież potrafiła się spotykać i świetnie bawić, uczyć się przy lampach naftowych i uczęszczać do szkoły mieszczącej się w prywatnym domu, maczać pióro w kałamarzu z atramentem i pisać. Najbardziej podobały się ówczesne horrory, czyli opowieści o strachach, zmorach i niezwykłych zjawiskach zwiastujących przyszłe wydarzenia.

Pewnie z tych opowiadań postanie ciekawy film i będzie niezwykłą pamiątką zarówno dla osób starszych jak i dla „młodych ludzi w działaniu" .

 

W ostatnim czasie, w ramach realizacji projektu Grundtvig ‘Young people in action’ , obyły się dwa spotkania uczestników oraz koordynatorów. Pierwsze z nich miało miejsce w piątek 25 listopada 2011r. - w Katarzynki. Oprócz zebrania, które otworzyło całe spotkanie, pojawiło się również karakoe – bardzo lubiane przez wszystkich. Podczas wspólnego śpiewania piosenek, odkryte zostało wiele nowych talentów, nie tylko wokalnych. Nie obyło się również bez tradycyjnych wróżb, z uwagi na zbliżające się Andrzejki. Każdy z nas, chcąc sprawdzić swoją przyszłość, chętnie przelewał wosk przez klucz – wyczarowując przy tym magiczne kształty.   Galeria zdjęć ze spotkania

Kolejne spotkanie uczestników projektu odbyło się w czwartek 29 grudnia 2011r., więc w czasie, kiedy nastrój Świąt Bożego Narodzenia zaczyna łączyć się ze zbliżającym się wielkimi krokami Sylwestrem i karnawałem.  Podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie tradycyjne życzenia. Nie zabrakło również pierogów z kapustą i grzybami oraz barszczu czerwonego. Wszystkim udzieliła się karnawałowa atmosfera dzięki wspólnemu śpiewaniu największych hitów wszechczasów. Nikt z nas niestety nie włożył maski karnawałowej, ale ich miejsce zastąpiły czapki Świętego Mikołaja, peruki, kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Prawdziwym zaskoczeniem, a zarazem gwiazdą wieczoru, okazał się znany wszystkim, i jak się okazało, ciągle żywy Michael Jackson! Wystąpił na scenie w trzech odsłonach i w trzech różnych strojach, ale oczywiście bezapelacyjnie najlepsze było wykonanie kultowego hitu – Billy Jean. Skoro w starym roku odwiedził nas Michael Jackson, to może już w Nowym Roku swoją obecnością zaszczyci nas sam Elvis Presley?
Galeria zdjęć
Ewa Kielich

 

Grundtvig - podsumowanie pierwszego roku realizacji projektu
"Young people in action"

 

W 2010 roku Gmina Nowosolna przystąpiła do realizacji projektu w ramach Programu GRUNDTVIG „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme - LLP) 2007 - 2013 w działaniu:Projekty i warsztaty Grundtviga , akcja : Projekty Partnerskie Grundtviga nr ref. wniosku: 2010-1-CY1-GRU06-00937 5 pt. „Young people in action” („Młodzi ludzie w działaniu”).
W projekcie bierze udział 6 państw europejskich:  Cypr – koordynator projektu, oraz Bułgaria, Litwa, Łotwa, Polska i Rumunia jako partnerzy projektu. Podczas pierwszego roku trwania projektu zrealizowaliśmy wszystkie  działania zgodnie z harmonogramem. Odbyły się  trzy  wizyty w krajach partnerskich: Cypr, Litwa, Bułgaria. W wyjazdach zagranicznych uczestniczyli  młodzi ludzie w roli słuchaczy  oraz przedstawiciele i  pracownicy gminy (łącznie 21 mobilności).
Spotkania pozwoliły na wymianę doświadczeń zawodowych,  zaprezentowanie własnej oraz poznanie   kultury innych państw, a także ich tradycji i historii.  Ponadto, uczestnicy nawiązywali nowe kontakty, rozwijali i doskonalili swoje umiejętności językowe. Oprócz tego, brali udział w seminariach oraz tradycyjnych uroczystościach o charakterze lokalnym, współpracowali i integrowali się w międzynarodowej  grupie, poszerzali horyzonty ucząc się  tolerancji dla różnorodności kulturowej.  Kształtowali  poczucie wspólnoty europejskiej przy jednoczesnym poszanowaniu  dla własnej kultury i odrębności.
Dotychczasowe działania i produkty:

  • Przeprowadzono ankietę wśród młodzieży o zagospodarowaniu czasu wolnego i wysłano  wyniki do partnera na Cyprze.  Kraj koordynujący projekt przygotował płytę CD z analizą wyników ankiet  z poszczególnych krajów.
  • Przekazano  prace plastyczne  wykonane przez młodzież uczestniczącą w projekcie, do Bułgarii. 
    Kraj ten przygotował książkę z pracami wszystkich partnerów projektu.
  • Zorganizowano wideokonferencję między Polską a Cyprem.
  • Przygotowano  seminarium  „Jak młodzież spędza czas wolny”, w którym uczestniczyła młodzież, Wójt Gminy, przedstawiciele Rady Gminy, Sołtysi, pracownicy gminy oraz mieszkańcy.
  • Prowadzono  koła zainteresowań: muzyczne (wokalno-taneczne), teatralno-plastyczne, sportowe, ekologiczne, dziennikarskie. Koła wznowią swoją działalność w drugim roku trwania projektu, Koło teatralno-plastyczne przygotowuje sztukę pt. „Pan Twardowski”.  W pierwszym roku koła przygotowały  „Dzień Sportu” oraz podjęły współpracę z Dyrekcją PKWŁ (m.in. rajdy piesze i rowerowe oraz akcja sprzątania terenu parku). Podczas dożynek gminnych młodzież biorąca udział w projekcie zajmowała się malowaniem dzieciom buziek farbami.
  • Organizowano zajęcia  „Tańce integracyjne różnych narodów”.
  • Nagrano film DVD z polskimi tańcami narodowymi  - młodzież wystąpiła w strojach ludowych.

W drugim roku realizacji projektu do zrealizowania pozostały wyjazdy do Rumunii i na Łotwę oraz ostatnia podsumowująca projekt wizyta w Polsce. Młodzież przygotuje wspólnie z innymi krajami płytę DVD z tradycyjnymi baśniami, płytę CD z piosenkami skomponowanymi przez młodych ludzi  i DVD z teledyskami  oraz  film DVD z tradycyjnymi  tańcami narodowymi w wykonaniu młodych osób. W październiku odbędzie się spotkanie z leaderami kół młodzieżowych, młodymi ludźmi, przedstawicielami  Rady Gminy i dyskusja o projekcie,  zorganizowane zostanie seminarium dla młodych osób i leaderów kół zainteresowań “Młodzi ludzie i komunikowanie się".

Wszystkie informacje dotyczące realizacji projektu oraz produkty publikujemy systematycznie na stronie internetowej Gminno Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie www.gpckie.pl w zakładce Projekt GRUNDTVIG "Młodzi ludzie w działaniu" (Young people in action").

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

 

SOBÓTKOWY DZIEŃ SPORTU- „MŁODZI LUDZIE W AKCJI !!!”

Na powitanie lata i wakacji koło sportowe, działające w ramach realizacji projektu „Young people in action” w programie Grundtvig- „Uczenie się przez całe życie” w dniu 26 czerwca 2011 r. zorganizowało sobótkowy dzień sportu- „Młodzi ludzie w akcji !!!”.
Odbyły się turnieje piłki nożnej, piłki siatkowej i gry w bule. Na stadionie w Byszewach rozegrano mecze piłki nożnej i siatkowej. Do rozgrywek zgłosiło się 8 zespołów piłki nożnej: UKS Lipiniacy, Victoria Łódź, Amii Nowosolna, Struga Dobieszków, Orlik Sobień, LKS II Gałkówek, Tornado Łódź, LKS Kalonka. Wszystkie mecze stały na wysokim poziomie, a drużyny grały z pełnym zaangażowaniem. Najwięcej emocji przyniósł ćwierćfinałowy mecz pomiędzy UKS Lipiny a Amii Nowosolna. W regulaminowym czasie gry, mimo kilku okazji z jednej i drugiej strony padł remis 0:0. Rozstrzygnięcie nastąpiło w rzutach karnych. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to że obie drużyny wykonały aż po 12 jedenastek. Lepsza okazała się drużyna z Lipin wygrywając 12:11. Turniej wygrała ekipa Tornado Łódź, która po emocjonującym finale pokonała gospodarzy w karnych 5:4. W meczu o 3 miejsce, Amii Nowosolna łatwo rozprawiła się z Strugą Dobieszków wygrywając 2:0. W turnieju nagrodzono statuetkami najlepszych zawodników:

Najlepszy Bramkarz: Michał Działak (UKS Lipiny)

Najlepszy Obrońca: Piotr Piątkowski (UKS Lipiny)

Najlepszy Pomocnik: Michał Beta (Amii Nowosolna)

Najlepszy Strzelec: Igor Świątkiewicz (Tornado Łódź)

Wyniki turnieju:

Ćwierćfinały:

UKS Lipiny 2-0 Victoria Łódź

KS Amii Nowosolna 2-0 Orlik Sobień

LKS Kalonka 0-3 (wo) Struga Dobieszków

LKS Kalonka nie zebrała składu i nie stawiła się na boisku.

LKS Gałkówek 0-2 Tornado Łódź

Półfinały:

UKS Lipiny 0-0 KS Amii Nowosolna

karne 12-11

Struga Dobieszków 1-1 Tornado Łódź

karne 2:4

Mecz o 3 miejsce

KS Amii Nowosolna 2 - 0 Struga Dobieszków

Finał

UKS Lipiny 0-0 Tornado Łódź

karne 4:5

Do rozgrywek w piłce siatkowej zgłosiło się 6 mieszanych drużyn: BKS Bratoszewice, Kalonka, Skoszewy, Świetlica środowiskowa w Starych Skoszewach, UKS Lipiniacy, Moskwa. Drużyny rozegrały mecze metodą „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów, do 15 punktów. Po zaciętym boju zwycięzcą okazała się drużyna z Moskwy. Na  drugim miejscu- Skoszewy, III miejsce- Kalonka, następnie świetlica środowiskowa w Starych Skoszewach, UKS Lipiniacy i BKS Bratoszewice.
Turniej w bule został rozegrany na placu przy GPCKiE w Plichtowie.
Dla zwycięzców turnieju w każdej z kategorii Wójt Gminy Nowosolna ufundował puchary. Zostały one uroczyście wręczone podczas trwania festynu sobótkowego w GPCKiE w Plichtowie.
Naszym zdaniem impreza sportowa była bardzo udana i przyniosła wiele emocji. Wzięło w niej udział bardzo dużo uczestników nie tylko z terenu naszej gminy. Każdy zainteresowany takim rodzajem relaksu miał możliwość utworzenia drużyny i sprawdzenia swoich umiejętności.
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym Dniu Sportu- „Młodzi ludzie w akcji !!!”, który zaplanowany jest na dzień 15 października 2011 r.

Koło sportowe Grundtvig

 

OBEJRZYJ TAŃCE LUDOWE W WYKONANIU MŁODZIEŻY "CHODZONY" I "OWCZARECZEK"

Choreografia i przygotowanie: Danuta Stogidis

 

 

 

 

 

 

22 czerwca 2011r. w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie w ramach projektu „Młodzi ludzie w działaniu” – program GRUNDTVIG odbyło się spotkanie informacyjne
dot. projektu i seminarium dla młodych osób i opiekunów kół zainteresowań oraz osób zainteresowanych  “Jak młodzi ludzie spędzają czas wolny”.

W seminarium udział wzięły osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację projektu, Wójt Gminy Nowosolna, Radni Rady Gminy Nowosolna i Sołtysi.

Zobacz zdjęcia z seminarium(galeria)

W związku z realizacją harmonogramu projektu  „Młodzi ludzie w działaniu”  (Young  people in action)  młodzież pracuje nad  przygotowaniem kolejnego produktu:  filmu z tradycyjnymi polskimi tańcami. Warsztaty taneczne poprowadzi dla nas Danuta Stogidis.

Tańce  w wykonaniu młodych osób z gminy zostały sfilmowane, płyta DVD z tańcami zostanie wysłana na Łotwę.  Łotwa przygotuje wspólne DVD z tańcami ze wszystkich krajów.

Etapy realizacji produktu:

- wybór tańców
- nagranie tańców na płytę DVD
- przekazanie płyty DVD z tańcami na Łotwę

Zobacz zdjęcia z realizacji produktu

 

WIDEOKONFERENCJA

 

W dniu 18.06.2011 r.  w godzinach 10:00 – 11:00 w SP w Starych Skoszewach odbyła się wideokonferencja pomiędzy uczestnikami projektu Grundtvig   „Young people in action”  z Polski i Cypru.
Polskę reprezentowali:
Zofia Okońska (dyrektor szkoły)
Jadwiga Świątek (nauczycielka języka angielskiego)
Paulina Żeromińska
Małgorzata Prus
Jerzy Karamuz

Cypryjską stronę reprezentowała burmistrz gminy Pyrgos, główny koordynator projektu (Panayiotis Kyrou) oraz czterech młodych uczestników projektu.Młodzież oraz uczestnicy projektu rozmawiali przede wszystkim o swoich doświadczeniach związanych z projektem i o tym dlaczego warto w takie projekty się angażować.Nie zabrakło także dyskusji o warunkach życia młodzieży w Polsce i na Cyprze, o oczekiwaniach młodzieży i planach na przyszłość.Młodzi ludzie mieli możliwość wykorzystania znajomości języka angielskiego w praktyce, co z pewnością bardziej motywować ich będzie do dalszej nauki.

Zdjęcia z wideokonferencji w (galeria)

 

 

Wizyty Partnerskie

 

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI NA CYPRZE
Realizacja  Projektu  „Młodzi ludzie w działaniu” w ramach Programu  GRUNDTVIG  „Uczenie się przez całe życie”.

W dniach 1 - 4  października 2010 r. odbyło się pierwsze spotkania partnerów realizujących wspólnie projekt  „Young people in action” („Młodzi ludzie w działaniu”)  w ramach Programu GRUNDTVIG  „Uczenie się przez całe życie”.  Cypryjska Gmina Pyrgos – koordynator projektu gościła delegacje wszystkich państw partnerskich projektu:  Bułgarii –  miasto i gmina Kresna,  Litwy – Rejon Plungė ,  Łotwy – miasto Tukums, Polski – gmina Nowosolna i Rumunii – miasto Câmpina .

Cypr (Republika Cypryjska) jest  państwem  położonym  we wschodniej części  Morza Śródziemnego u wybrzeży  Turcji, Syrbii i Libanu.  Od  1 maja 2004r. Cypr  roku jest członkiem Unii Europejskiej. Historia Cypru sięga już XIII w .p.n.e.,  przez tysiące lat Cypr znajdował się na zmianę  pod wpływem kultury greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej, tureckiej, brytyjskiej. W 1960 roku Cypr  uzyskał niepodległość  i  1 października Cypryjczycy obchodzą swoje wielkie święto  – Dzień Odzyskania Niepodległości. Obchodzą je w sposób dostojny  i zarazem bardzo radosny. Wizyta na Cyprze zbiegła się z datą rocznicy odzyskania niepodległości przez Cypr.  Mieliśmy okazję uczestniczyć  w uroczystości zorganizowanej dla mieszkańców i gości przez władze gminy Pyrgos, podczas której przez cały czas podziwialiśmy tańce i śpiewy greckie w wykonaniu Cypryjczyków mieszkańców gminy Pyrgos:  wokalno – tanecznego zespołu  ludowego  i tanecznego zespołu  młodzieżowy . W uroczej scenerii i wspaniałej atmosferze wszyscy bawili się tańcząc tradycyjne tańce greckie.

Głównym celem projektu „Young pe ople In action”  jest zbliżenie przedstawicieli gmin z różnych europejskich krajów i wymiana pomysłów, doświadczeń i wiedzy  dla dobra młodych osób  zamieszkujących tereny gmin.  Badanie, odkrywanie i dzielenie się doświadczeniami i kulturą ma podnieść świadomość wielokulturowego, dialogu młodych  ludzi podróżujących za granicę.

Wizyta na Cyprze - pierwszy  wyjazd w ramach projektu - miała na celu zapoznanie się, integrację  i zaprezentowanie wszystkich partnerów projektu , spotkanie młodzieży i  przedstawicieli gmin  oraz szczegółowe omówienie zadań do realizacji w projekcie. Koordynatorzy i osoby realizujące projekt  ustalili szczegółowego harmonogram  realizacji projektu i terminy  kolejnych wizyt partnerskich we wszystkich państwach.

Przedstawiciele wszystkich gmin biorących udział w projekcie zgodnie uważają że aktywność wśród młodzieży jest zbyt niska, młodzi ludzie pochłonięci nauką, pracą i codziennymi  sprawami, nie angażują się w życie społeczne i brak im pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu, rozwijania i wykorzystania własnych talentów i umiejętności .

W każdej gminie  projekt ma uaktywnić młodych ludzi -  dać im możliwość zagospodarowania czasu wolnego i  spożytkowania energii,  w celu doskonalenia oraz wykorzystania własnych umiejętności dla rozwoju lub tworzenia nowych kół zainteresowań.  Młodzi ludzie uczestniczący w wyjazdach do państw partnerskich projektu będą opiekunami kół zainteresowań. Poprzez  bycie aktywnymi mieszkańcami  swoich  małych społeczności będą zachęcać innych młodych mieszkańców gminy do większej aktywności, udziału w spotkaniach kół zainteresowań , uczestniczenia w projekcie i życiu społecznym.
W ramach projektu powstanie wspólna współtworzona przez wszystkich partnerów strona internetowa projektu,  będą organizowane seminaria, wykłady, warsztaty i telekonferencje pomiędzy partnerami projektu. Zostanie nagrana wspólna  międzynarodowa płyta CD z piosenkami skomponowanymi przez młodych ludzi, powstanie zbiorowa praca z rysunkami  i obrazami młodzieży, wspólne DVD z nagranymi tradycyjnymi baśniami i DVD z tradycyjnymi tańcami w wykonaniu młodych ludzi ze wszystkich krajów. Zorganizowane zostaną koła zainteresowań dla młodzieży. Miejscem spotkań młodzieży będą świetlice wiejskie na terenie całej gminy i Gminno Parkowe Centrum  Kultury i Ekologii w Plichtowie.
W ramach projektu odbędą się wizyty na Litwie (kwiecień 2011), w Bułgarii (lipiec 2011), w Rumunii (wrzesień/październik 2011), na Łotwie (kwiecień 2012) i w Polsce (lipiec 2012).
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w realizacji projektu.
Osoby odpowiedzialne za realizację projektu w gminie Nowosolna:
Jadwiga Świątek – SP Stare Skoszewy, Renata Niedzielska - GPCKiE w Plichtowie, Regina Piątkowska – UG Nowosolna.

 

 

WIZYTA PARTNERSKA NA CYPRZE
„WYSPIE AFRODYTY”


W dniach 30.09. – 05.10.2010r. zorganizowana została wizyta partnerska na Cyprze w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme) i Projektu Grundtvig – „Młodzi ludzie w działaniu” (Young people in action). Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiło się sześć krajów Unii Europejskiej – Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Bułgaria i Cypr – jako koordynator działań. Projekt został stworzony z myślą
o młodych ludziach zamieszkujących gminy różnych krajów europejskich po to, by umożliwić im wymianę pomysłów, poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia. Jednym z głównych założeń programu jest również zbliżenie do siebie Rad Gmin poprzez organizowanie seminariów i warsztatów dla ludzi odpowiedzialnych za rozwój gmin i miejscowości do nich należących. Polska delegacja liczyła siedem osób – dwie osoby jako przedstawicielki młodzieży oraz pięć osób jako koordynatorzy i realizatorzy projektu, reprezentanci Gminy i Urzędu Gminy Nowosolna.

Nasza podróż na Cypr rozpoczęła się 30.09 (w czwartek) na warszawskim Okęciu. Dla większości z nas był to pierwszy lot w życiu, więc emocje, które nam towarzyszyły, były ogromne. Myślę, że każdy z nas odczuwał strach, ale nie daliśmy poznać tego po sobie.
Na lotnisku byliśmy nieco wcześniej, więc mieliśmy szansę zobaczyć startujące samoloty najpierw jako obserwatorzy, a  potem już jako pasażerowie mogliśmy doświadczyć wzrostu poziomu adrenaliny we krwi i usłyszeć głośniejsze bicie serc. Ale jak się później okazało – nie taki diabeł straszny. Lot był bardzo przyjemny, pogoda dopisała i było się bez turbulencji. Wylądowaliśmy w Pradze, skąd dalej polecieliśmy już bezpośrednio do Larnaki. W powietrzu spędziliśmy łącznie cztery godziny.

Jak wielkie było nasze zdziwienie, gdy po kilku godzinach podróży – już trochę zmęczeni, opuściliśmy pokład i nagle na własnej skórze poczuliśmy powiew gorącego powietrza (to naprawdę niezapomniane uczucie). A my? Oczywiście ubrani w spodnie, swetry i kurtki zgodnie z trendami złotej polskiej jesieni, jednego dnia zamieniliśmy samochody z ogrzewaniem na autokar z klimatyzacją, który odwiózł nas do hotelu w Limassol.

Następnego dnia, wypoczęci i uśmiechnięci, zaczęliśmy dzień od śniadania. Potem nadszedł czas na poznanie innych delegacji. Oczywiście nie od razu udało nam się zapamiętać wszystkie imiona, z uwagi na to, że niektóre były naprawdę trudne. Ale przecież mieliśmy jeszcze trzy dni, żeby chociaż trochę wszystkich poznać.

Pierwszego dnia podziwialiśmy Stare Miasto Limassol, zabytkowy rynek i inne historyczne budowle. Niestety nie udało nam się zwiedzić średniowiecznego zamku, ponieważ 1 października na Cyprze obchodzony jest Dzień Niepodległości. Uroczystość była tym większa, że akurat w tym roku Cypryjczycy świętowali 50 rocznicę tego wydarzenia. W związku z tym mieliśmy okazję zobaczyć jak obchodzony jest ten dzień w innym kraju. Cały wieczór spędziliśmy w Pyrgos. Mieszkańcy tej gminy (jak i całej wyspy) są bardzo gościnni i przygotowali wspaniałą kolację dla wszystkich, którzy zjawili się na uroczystości. Mogliśmy więc spróbować prawdziwych cypryjskich i greckich potraw. Warto podkreślić, że Dzień Niepodległości na Cyprze wygląda zupełnie inaczej. W czasie obchodów święta oglądaliśmy m.in. niezwykle widowiskowe występy tancerzy ludowych, którzy prezentowali typowe tańce narodowe. Warto podkreślić, że Cypryjczycy przede wszystkim bawili się w czasie tej uroczystości, w ich kulturze Dzień Niepodległości jest dniem radości, więc bardzo różni się od tego, który obchodzimy w Polsce.

W drugim dniu odwiedziliśmy Urząd Gminy w Pyrgos, gdzie każda z delegacji przedstawiała prezentacje dotyczące swoich gmin i miejscowości. Były one naprawdę bardzo ciekawe i na pewno każda z reprezentacji włożyła wiele wysiłku w ich przygotowanie. Potem zwiedzaliśmy tradycyjny kościół i stanowisko archeologiczne. W trakcie spaceru mogliśmy podziwiać drzewa z oliwkami, limonkami i granatami, które rosły na ulicach. Oczywiście mieliśmy też okazję spróbować świeżych owoców.

W niedzielę zwiedzaliśmy Kourion – malowniczą miejscowość, w której największą atrakcją jest antyczny teatr. Potem oglądaliśmy słynne mozaiki w Pafos oraz bardzo stary port. Udało nam się również zobaczyć i nawet dotknąć Grobowców Królów. Moim zdaniem, jednym z najpiękniejszych widoków na Cyprze jest miejsce narodzin Afrodyty. Błękitna woda, wąska plaża otoczona skałami sporych rozmiarów oraz drzewko, które podobno spełnia życzenia – sprawiają, że to miejsce wydaje się naprawdę magiczne.

Archiwum aktualności

INFORMACJE O ODWOŁANYCH ZAJĘCIACH:


PLICHTÓW PRESS: CZASOPISMO MŁODYCH PASJONATÓW - NR 1


HARMONOGRAM ZAJĘĆGODZINY OTWARCIA ŚWIETLIC


Informacja o "cookies" Ważne: Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

RODO w GPCKiE w Plichtowie
__________________________
Godziny otwarcia
GPCKiE w Plichtowie
:

Biuro czynne:
poniedziałek - piątek
godz.8:00-16:00

________________________

KONTAKT
informacje kontaktowe, teleadresowe
_____________________________

GODZINY OTWARCIA ŚWIETLIC

Regulamin uiszczania opłat za zajęcia
Załącznik nr 1 do Regulaminu - CENNIK: Odpłatność za uczestnictwo w zajęciach

REGULAMIN WYNAJMU SAL W GMINNO PARKOWYM CENTRUM KULTURY I EKOLOGII W PLICHTOWIE
ZAŁĄCZNIK NR 1 DO REGULAMINU WYNAJMU SAL W GPCKiE W PLICHTOWIE

Projekty Międzynarodowe

Ekologia, Klub Przyjaciół Ziemi, Turystyka kulturowa

Nasi goście

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
Website Security Test