Realizacja projektu, produkty, wizyty partnerskie

Podsumowanie projektu "Young people in action" - Grundtvig.

Gmina Nowosolna kończy  realizację Projektu w ramach Programu GRUNDTVIG „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme - LLP) 2007 - 2013 w działaniu: Projekty i warsztaty Grundtviga , akcja : Projekty Partnerskie Grundtviga nr ref. wniosku: 2010-1-CY1-GRU06-00937 5 pt. „Young people in action” („Młodzi ludzie w działaniu”)...

czytaj artykuł, poznaj produkty projektu ...

Jednym z produktów, które w ramach projektu wszyscy partnerzy mają  wykonać,  jest nagranie płyty DVD z opowiadaniami starszych osób.

W tym celu 12 grudnia 2011 r. grupa młodzieży spotkała się z Panią Barbarą Żeromińską i Panem Wacławem Kubickim – mieszkańcami Janowa . Pani Basia urodziła się w 1923 r. (88 lat) w Byszewach a Pan Wacław w 1921 r. (90 l.) w Moskwie. Opowiadali  wiele ciekawych rzeczy z czasów swojego dzieciństwa i młodości.  Niektóre historie brzmiały jak bajki. Trudno uwierzyć, że kiedyś nie było prądu, telefonów, telewizorów, komputerów a młodzież potrafiła się spotykać i świetnie bawić, uczyć się przy lampach naftowych i uczęszczać do szkoły mieszczącej się w prywatnym domu, maczać pióro w kałamarzu z atramentem i pisać. Najbardziej podobały się ówczesne horrory, czyli opowieści o strachach, zmorach i niezwykłych zjawiskach zwiastujących przyszłe wydarzenia.

Pewnie z tych opowiadań postanie ciekawy film i będzie niezwykłą pamiątką zarówno dla osób starszych jak i dla „młodych ludzi w działaniu" .

 

W ostatnim czasie, w ramach realizacji projektu Grundtvig ‘Young people in action’ , obyły się dwa spotkania uczestników oraz koordynatorów. Pierwsze z nich miało miejsce w piątek 25 listopada 2011r. - w Katarzynki. Oprócz zebrania, które otworzyło całe spotkanie, pojawiło się również karakoe – bardzo lubiane przez wszystkich. Podczas wspólnego śpiewania piosenek, odkryte zostało wiele nowych talentów, nie tylko wokalnych. Nie obyło się również bez tradycyjnych wróżb, z uwagi na zbliżające się Andrzejki. Każdy z nas, chcąc sprawdzić swoją przyszłość, chętnie przelewał wosk przez klucz – wyczarowując przy tym magiczne kształty.   Galeria zdjęć ze spotkania

Kolejne spotkanie uczestników projektu odbyło się w czwartek 29 grudnia 2011r., więc w czasie, kiedy nastrój Świąt Bożego Narodzenia zaczyna łączyć się ze zbliżającym się wielkimi krokami Sylwestrem i karnawałem.  Podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie tradycyjne życzenia. Nie zabrakło również pierogów z kapustą i grzybami oraz barszczu czerwonego. Wszystkim udzieliła się karnawałowa atmosfera dzięki wspólnemu śpiewaniu największych hitów wszechczasów. Nikt z nas niestety nie włożył maski karnawałowej, ale ich miejsce zastąpiły czapki Świętego Mikołaja, peruki, kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Prawdziwym zaskoczeniem, a zarazem gwiazdą wieczoru, okazał się znany wszystkim, i jak się okazało, ciągle żywy Michael Jackson! Wystąpił na scenie w trzech odsłonach i w trzech różnych strojach, ale oczywiście bezapelacyjnie najlepsze było wykonanie kultowego hitu – Billy Jean. Skoro w starym roku odwiedził nas Michael Jackson, to może już w Nowym Roku swoją obecnością zaszczyci nas sam Elvis Presley?
Galeria zdjęć
Ewa Kielich

 

Grundtvig - podsumowanie pierwszego roku realizacji projektu
"Young people in action"

 

W 2010 roku Gmina Nowosolna przystąpiła do realizacji projektu w ramach Programu GRUNDTVIG „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme - LLP) 2007 - 2013 w działaniu:Projekty i warsztaty Grundtviga , akcja : Projekty Partnerskie Grundtviga nr ref. wniosku: 2010-1-CY1-GRU06-00937 5 pt. „Young people in action” („Młodzi ludzie w działaniu”).
W projekcie bierze udział 6 państw europejskich:  Cypr – koordynator projektu, oraz Bułgaria, Litwa, Łotwa, Polska i Rumunia jako partnerzy projektu. Podczas pierwszego roku trwania projektu zrealizowaliśmy wszystkie  działania zgodnie z harmonogramem. Odbyły się  trzy  wizyty w krajach partnerskich: Cypr, Litwa, Bułgaria. W wyjazdach zagranicznych uczestniczyli  młodzi ludzie w roli słuchaczy  oraz przedstawiciele i  pracownicy gminy (łącznie 21 mobilności).
Spotkania pozwoliły na wymianę doświadczeń zawodowych,  zaprezentowanie własnej oraz poznanie   kultury innych państw, a także ich tradycji i historii.  Ponadto, uczestnicy nawiązywali nowe kontakty, rozwijali i doskonalili swoje umiejętności językowe. Oprócz tego, brali udział w seminariach oraz tradycyjnych uroczystościach o charakterze lokalnym, współpracowali i integrowali się w międzynarodowej  grupie, poszerzali horyzonty ucząc się  tolerancji dla różnorodności kulturowej.  Kształtowali  poczucie wspólnoty europejskiej przy jednoczesnym poszanowaniu  dla własnej kultury i odrębności.
Dotychczasowe działania i produkty:

  • Przeprowadzono ankietę wśród młodzieży o zagospodarowaniu czasu wolnego i wysłano  wyniki do partnera na Cyprze.  Kraj koordynujący projekt przygotował płytę CD z analizą wyników ankiet  z poszczególnych krajów.
  • Przekazano  prace plastyczne  wykonane przez młodzież uczestniczącą w projekcie, do Bułgarii. 
    Kraj ten przygotował książkę z pracami wszystkich partnerów projektu.
  • Zorganizowano wideokonferencję między Polską a Cyprem.
  • Przygotowano  seminarium  „Jak młodzież spędza czas wolny”, w którym uczestniczyła młodzież, Wójt Gminy, przedstawiciele Rady Gminy, Sołtysi, pracownicy gminy oraz mieszkańcy.
  • Prowadzono  koła zainteresowań: muzyczne (wokalno-taneczne), teatralno-plastyczne, sportowe, ekologiczne, dziennikarskie. Koła wznowią swoją działalność w drugim roku trwania projektu, Koło teatralno-plastyczne przygotowuje sztukę pt. „Pan Twardowski”.  W pierwszym roku koła przygotowały  „Dzień Sportu” oraz podjęły współpracę z Dyrekcją PKWŁ (m.in. rajdy piesze i rowerowe oraz akcja sprzątania terenu parku). Podczas dożynek gminnych młodzież biorąca udział w projekcie zajmowała się malowaniem dzieciom buziek farbami.
  • Organizowano zajęcia  „Tańce integracyjne różnych narodów”.
  • Nagrano film DVD z polskimi tańcami narodowymi  - młodzież wystąpiła w strojach ludowych.

W drugim roku realizacji projektu do zrealizowania pozostały wyjazdy do Rumunii i na Łotwę oraz ostatnia podsumowująca projekt wizyta w Polsce. Młodzież przygotuje wspólnie z innymi krajami płytę DVD z tradycyjnymi baśniami, płytę CD z piosenkami skomponowanymi przez młodych ludzi  i DVD z teledyskami  oraz  film DVD z tradycyjnymi  tańcami narodowymi w wykonaniu młodych osób. W październiku odbędzie się spotkanie z leaderami kół młodzieżowych, młodymi ludźmi, przedstawicielami  Rady Gminy i dyskusja o projekcie,  zorganizowane zostanie seminarium dla młodych osób i leaderów kół zainteresowań “Młodzi ludzie i komunikowanie się".

Wszystkie informacje dotyczące realizacji projektu oraz produkty publikujemy systematycznie na stronie internetowej Gminno Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie www.gpckie.pl w zakładce Projekt GRUNDTVIG "Młodzi ludzie w działaniu" (Young people in action").

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

 

SOBÓTKOWY DZIEŃ SPORTU- „MŁODZI LUDZIE W AKCJI !!!”

Na powitanie lata i wakacji koło sportowe, działające w ramach realizacji projektu „Young people in action” w programie Grundtvig- „Uczenie się przez całe życie” w dniu 26 czerwca 2011 r. zorganizowało sobótkowy dzień sportu- „Młodzi ludzie w akcji !!!”.
Odbyły się turnieje piłki nożnej, piłki siatkowej i gry w bule. Na stadionie w Byszewach rozegrano mecze piłki nożnej i siatkowej. Do rozgrywek zgłosiło się 8 zespołów piłki nożnej: UKS Lipiniacy, Victoria Łódź, Amii Nowosolna, Struga Dobieszków, Orlik Sobień, LKS II Gałkówek, Tornado Łódź, LKS Kalonka. Wszystkie mecze stały na wysokim poziomie, a drużyny grały z pełnym zaangażowaniem. Najwięcej emocji przyniósł ćwierćfinałowy mecz pomiędzy UKS Lipiny a Amii Nowosolna. W regulaminowym czasie gry, mimo kilku okazji z jednej i drugiej strony padł remis 0:0. Rozstrzygnięcie nastąpiło w rzutach karnych. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to że obie drużyny wykonały aż po 12 jedenastek. Lepsza okazała się drużyna z Lipin wygrywając 12:11. Turniej wygrała ekipa Tornado Łódź, która po emocjonującym finale pokonała gospodarzy w karnych 5:4. W meczu o 3 miejsce, Amii Nowosolna łatwo rozprawiła się z Strugą Dobieszków wygrywając 2:0. W turnieju nagrodzono statuetkami najlepszych zawodników:

Najlepszy Bramkarz: Michał Działak (UKS Lipiny)

Najlepszy Obrońca: Piotr Piątkowski (UKS Lipiny)

Najlepszy Pomocnik: Michał Beta (Amii Nowosolna)

Najlepszy Strzelec: Igor Świątkiewicz (Tornado Łódź)

Wyniki turnieju:

Ćwierćfinały:

UKS Lipiny 2-0 Victoria Łódź

KS Amii Nowosolna 2-0 Orlik Sobień

LKS Kalonka 0-3 (wo) Struga Dobieszków

LKS Kalonka nie zebrała składu i nie stawiła się na boisku.

LKS Gałkówek 0-2 Tornado Łódź

Półfinały:

UKS Lipiny 0-0 KS Amii Nowosolna

karne 12-11

Struga Dobieszków 1-1 Tornado Łódź

karne 2:4

Mecz o 3 miejsce

KS Amii Nowosolna 2 - 0 Struga Dobieszków

Finał

UKS Lipiny 0-0 Tornado Łódź

karne 4:5

Do rozgrywek w piłce siatkowej zgłosiło się 6 mieszanych drużyn: BKS Bratoszewice, Kalonka, Skoszewy, Świetlica środowiskowa w Starych Skoszewach, UKS Lipiniacy, Moskwa. Drużyny rozegrały mecze metodą „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów, do 15 punktów. Po zaciętym boju zwycięzcą okazała się drużyna z Moskwy. Na  drugim miejscu- Skoszewy, III miejsce- Kalonka, następnie świetlica środowiskowa w Starych Skoszewach, UKS Lipiniacy i BKS Bratoszewice.
Turniej w bule został rozegrany na placu przy GPCKiE w Plichtowie.
Dla zwycięzców turnieju w każdej z kategorii Wójt Gminy Nowosolna ufundował puchary. Zostały one uroczyście wręczone podczas trwania festynu sobótkowego w GPCKiE w Plichtowie.
Naszym zdaniem impreza sportowa była bardzo udana i przyniosła wiele emocji. Wzięło w niej udział bardzo dużo uczestników nie tylko z terenu naszej gminy. Każdy zainteresowany takim rodzajem relaksu miał możliwość utworzenia drużyny i sprawdzenia swoich umiejętności.
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym Dniu Sportu- „Młodzi ludzie w akcji !!!”, który zaplanowany jest na dzień 15 października 2011 r.

Koło sportowe Grundtvig

 

OBEJRZYJ TAŃCE LUDOWE W WYKONANIU MŁODZIEŻY "CHODZONY" I "OWCZARECZEK"

Choreografia i przygotowanie: Danuta Stogidis

 

 

 

 

22 czerwca 2011r. w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie w ramach projektu „Młodzi ludzie w działaniu” – program GRUNDTVIG odbyło się spotkanie informacyjne
dot. projektu i seminarium dla młodych osób i opiekunów kół zainteresowań oraz osób zainteresowanych  “Jak młodzi ludzie spędzają czas wolny”.

W seminarium udział wzięły osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację projektu, Wójt Gminy Nowosolna, Radni Rady Gminy Nowosolna i Sołtysi.

Zobacz zdjęcia z seminarium(galeria)

W związku z realizacją harmonogramu projektu  „Młodzi ludzie w działaniu”  (Young  people in action)  młodzież pracuje nad  przygotowaniem kolejnego produktu:  filmu z tradycyjnymi polskimi tańcami. Warsztaty taneczne poprowadzi dla nas Danuta Stogidis.

Tańce  w wykonaniu młodych osób z gminy zostały sfilmowane, płyta DVD z tańcami zostanie wysłana na Łotwę.  Łotwa przygotuje wspólne DVD z tańcami ze wszystkich krajów.

Etapy realizacji produktu:

- wybór tańców
- nagranie tańców na płytę DVD
- przekazanie płyty DVD z tańcami na Łotwę

Zobacz zdjęcia z realizacji produktu

 

WIDEOKONFERENCJA

 

W dniu 18.06.2011 r.  w godzinach 10:00 – 11:00 w SP w Starych Skoszewach odbyła się wideokonferencja pomiędzy uczestnikami projektu Grundtvig   „Young people in action”  z Polski i Cypru.
Polskę reprezentowali:
Zofia Okońska (dyrektor szkoły)
Jadwiga Świątek (nauczycielka języka angielskiego)
Paulina Żeromińska
Małgorzata Prus
Jerzy Karamuz

Cypryjską stronę reprezentowała burmistrz gminy Pyrgos, główny koordynator projektu (Panayiotis Kyrou) oraz czterech młodych uczestników projektu.Młodzież oraz uczestnicy projektu rozmawiali przede wszystkim o swoich doświadczeniach związanych z projektem i o tym dlaczego warto w takie projekty się angażować.Nie zabrakło także dyskusji o warunkach życia młodzieży w Polsce i na Cyprze, o oczekiwaniach młodzieży i planach na przyszłość.Młodzi ludzie mieli możliwość wykorzystania znajomości języka angielskiego w praktyce, co z pewnością bardziej motywować ich będzie do dalszej nauki.

Zdjęcia z wideokonferencji w (galeria)

 

 

Wizyty Partnerskie

 

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI NA CYPRZE
Realizacja  Projektu  „Młodzi ludzie w działaniu” w ramach Programu  GRUNDTVIG  „Uczenie się przez całe życie”.

W dniach 1 - 4  października 2010 r. odbyło się pierwsze spotkania partnerów realizujących wspólnie projekt  „Young people in action” („Młodzi ludzie w działaniu”)  w ramach Programu GRUNDTVIG  „Uczenie się przez całe życie”.  Cypryjska Gmina Pyrgos – koordynator projektu gościła delegacje wszystkich państw partnerskich projektu:  Bułgarii –  miasto i gmina Kresna,  Litwy – Rejon Plungė ,  Łotwy – miasto Tukums, Polski – gmina Nowosolna i Rumunii – miasto Câmpina .

Cypr (Republika Cypryjska) jest  państwem  położonym  we wschodniej części  Morza Śródziemnego u wybrzeży  Turcji, Syrbii i Libanu.  Od  1 maja 2004r. Cypr  roku jest członkiem Unii Europejskiej. Historia Cypru sięga już XIII w .p.n.e.,  przez tysiące lat Cypr znajdował się na zmianę  pod wpływem kultury greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej, tureckiej, brytyjskiej. W 1960 roku Cypr  uzyskał niepodległość  i  1 października Cypryjczycy obchodzą swoje wielkie święto  – Dzień Odzyskania Niepodległości. Obchodzą je w sposób dostojny  i zarazem bardzo radosny. Wizyta na Cyprze zbiegła się z datą rocznicy odzyskania niepodległości przez Cypr.  Mieliśmy okazję uczestniczyć  w uroczystości zorganizowanej dla mieszkańców i gości przez władze gminy Pyrgos, podczas której przez cały czas podziwialiśmy tańce i śpiewy greckie w wykonaniu Cypryjczyków mieszkańców gminy Pyrgos:  wokalno – tanecznego zespołu  ludowego  i tanecznego zespołu  młodzieżowy . W uroczej scenerii i wspaniałej atmosferze wszyscy bawili się tańcząc tradycyjne tańce greckie.

Głównym celem projektu „Young pe ople In action”  jest zbliżenie przedstawicieli gmin z różnych europejskich krajów i wymiana pomysłów, doświadczeń i wiedzy  dla dobra młodych osób  zamieszkujących tereny gmin.  Badanie, odkrywanie i dzielenie się doświadczeniami i kulturą ma podnieść świadomość wielokulturowego, dialogu młodych  ludzi podróżujących za granicę.

Wizyta na Cyprze - pierwszy  wyjazd w ramach projektu - miała na celu zapoznanie się, integrację  i zaprezentowanie wszystkich partnerów projektu , spotkanie młodzieży i  przedstawicieli gmin  oraz szczegółowe omówienie zadań do realizacji w projekcie. Koordynatorzy i osoby realizujące projekt  ustalili szczegółowego harmonogram  realizacji projektu i terminy  kolejnych wizyt partnerskich we wszystkich państwach.

Przedstawiciele wszystkich gmin biorących udział w projekcie zgodnie uważają że aktywność wśród młodzieży jest zbyt niska, młodzi ludzie pochłonięci nauką, pracą i codziennymi  sprawami, nie angażują się w życie społeczne i brak im pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu, rozwijania i wykorzystania własnych talentów i umiejętności .

W każdej gminie  projekt ma uaktywnić młodych ludzi -  dać im możliwość zagospodarowania czasu wolnego i  spożytkowania energii,  w celu doskonalenia oraz wykorzystania własnych umiejętności dla rozwoju lub tworzenia nowych kół zainteresowań.  Młodzi ludzie uczestniczący w wyjazdach do państw partnerskich projektu będą opiekunami kół zainteresowań. Poprzez  bycie aktywnymi mieszkańcami  swoich  małych społeczności będą zachęcać innych młodych mieszkańców gminy do większej aktywności, udziału w spotkaniach kół zainteresowań , uczestniczenia w projekcie i życiu społecznym.
W ramach projektu powstanie wspólna współtworzona przez wszystkich partnerów strona internetowa projektu,  będą organizowane seminaria, wykłady, warsztaty i telekonferencje pomiędzy partnerami projektu. Zostanie nagrana wspólna  międzynarodowa płyta CD z piosenkami skomponowanymi przez młodych ludzi, powstanie zbiorowa praca z rysunkami  i obrazami młodzieży, wspólne DVD z nagranymi tradycyjnymi baśniami i DVD z tradycyjnymi tańcami w wykonaniu młodych ludzi ze wszystkich krajów. Zorganizowane zostaną koła zainteresowań dla młodzieży. Miejscem spotkań młodzieży będą świetlice wiejskie na terenie całej gminy i Gminno Parkowe Centrum  Kultury i Ekologii w Plichtowie.
W ramach projektu odbędą się wizyty na Litwie (kwiecień 2011), w Bułgarii (lipiec 2011), w Rumunii (wrzesień/październik 2011), na Łotwie (kwiecień 2012) i w Polsce (lipiec 2012).
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w realizacji projektu.
Osoby odpowiedzialne za realizację projektu w gminie Nowosolna:
Jadwiga Świątek – SP Stare Skoszewy, Renata Niedzielska - GPCKiE w Plichtowie, Regina Piątkowska – UG Nowosolna.

 

 

WIZYTA PARTNERSKA NA CYPRZE
„WYSPIE AFRODYTY”


W dniach 30.09. – 05.10.2010r. zorganizowana została wizyta partnerska na Cyprze w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme) i Projektu Grundtvig – „Młodzi ludzie w działaniu” (Young people in action). Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiło się sześć krajów Unii Europejskiej – Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Bułgaria i Cypr – jako koordynator działań. Projekt został stworzony z myślą
o młodych ludziach zamieszkujących gminy różnych krajów europejskich po to, by umożliwić im wymianę pomysłów, poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia. Jednym z głównych założeń programu jest również zbliżenie do siebie Rad Gmin poprzez organizowanie seminariów i warsztatów dla ludzi odpowiedzialnych za rozwój gmin i miejscowości do nich należących. Polska delegacja liczyła siedem osób – dwie osoby jako przedstawicielki młodzieży oraz pięć osób jako koordynatorzy i realizatorzy projektu, reprezentanci Gminy i Urzędu Gminy Nowosolna.

Nasza podróż na Cypr rozpoczęła się 30.09 (w czwartek) na warszawskim Okęciu. Dla większości z nas był to pierwszy lot w życiu, więc emocje, które nam towarzyszyły, były ogromne. Myślę, że każdy z nas odczuwał strach, ale nie daliśmy poznać tego po sobie.
Na lotnisku byliśmy nieco wcześniej, więc mieliśmy szansę zobaczyć startujące samoloty najpierw jako obserwatorzy, a  potem już jako pasażerowie mogliśmy doświadczyć wzrostu poziomu adrenaliny we krwi i usłyszeć głośniejsze bicie serc. Ale jak się później okazało – nie taki diabeł straszny. Lot był bardzo przyjemny, pogoda dopisała i było się bez turbulencji. Wylądowaliśmy w Pradze, skąd dalej polecieliśmy już bezpośrednio do Larnaki. W powietrzu spędziliśmy łącznie cztery godziny.

Jak wielkie było nasze zdziwienie, gdy po kilku godzinach podróży – już trochę zmęczeni, opuściliśmy pokład i nagle na własnej skórze poczuliśmy powiew gorącego powietrza (to naprawdę niezapomniane uczucie). A my? Oczywiście ubrani w spodnie, swetry i kurtki zgodnie z trendami złotej polskiej jesieni, jednego dnia zamieniliśmy samochody z ogrzewaniem na autokar z klimatyzacją, który odwiózł nas do hotelu w Limassol.

Następnego dnia, wypoczęci i uśmiechnięci, zaczęliśmy dzień od śniadania. Potem nadszedł czas na poznanie innych delegacji. Oczywiście nie od razu udało nam się zapamiętać wszystkie imiona, z uwagi na to, że niektóre były naprawdę trudne. Ale przecież mieliśmy jeszcze trzy dni, żeby chociaż trochę wszystkich poznać.

Pierwszego dnia podziwialiśmy Stare Miasto Limassol, zabytkowy rynek i inne historyczne budowle. Niestety nie udało nam się zwiedzić średniowiecznego zamku, ponieważ 1 października na Cyprze obchodzony jest Dzień Niepodległości. Uroczystość była tym większa, że akurat w tym roku Cypryjczycy świętowali 50 rocznicę tego wydarzenia. W związku z tym mieliśmy okazję zobaczyć jak obchodzony jest ten dzień w innym kraju. Cały wieczór spędziliśmy w Pyrgos. Mieszkańcy tej gminy (jak i całej wyspy) są bardzo gościnni i przygotowali wspaniałą kolację dla wszystkich, którzy zjawili się na uroczystości. Mogliśmy więc spróbować prawdziwych cypryjskich i greckich potraw. Warto podkreślić, że Dzień Niepodległości na Cyprze wygląda zupełnie inaczej. W czasie obchodów święta oglądaliśmy m.in. niezwykle widowiskowe występy tancerzy ludowych, którzy prezentowali typowe tańce narodowe. Warto podkreślić, że Cypryjczycy przede wszystkim bawili się w czasie tej uroczystości, w ich kulturze Dzień Niepodległości jest dniem radości, więc bardzo różni się od tego, który obchodzimy w Polsce.

W drugim dniu odwiedziliśmy Urząd Gminy w Pyrgos, gdzie każda z delegacji przedstawiała prezentacje dotyczące swoich gmin i miejscowości. Były one naprawdę bardzo ciekawe i na pewno każda z reprezentacji włożyła wiele wysiłku w ich przygotowanie. Potem zwiedzaliśmy tradycyjny kościół i stanowisko archeologiczne. W trakcie spaceru mogliśmy podziwiać drzewa z oliwkami, limonkami i granatami, które rosły na ulicach. Oczywiście mieliśmy też okazję spróbować świeżych owoców.

W niedzielę zwiedzaliśmy Kourion – malowniczą miejscowość, w której największą atrakcją jest antyczny teatr. Potem oglądaliśmy słynne mozaiki w Pafos oraz bardzo stary port. Udało nam się również zobaczyć i nawet dotknąć Grobowców Królów. Moim zdaniem, jednym z najpiękniejszych widoków na Cyprze jest miejsce narodzin Afrodyty. Błękitna woda, wąska plaża otoczona skałami sporych rozmiarów oraz drzewko, które podobno spełnia życzenia – sprawiają, że to miejsce wydaje się naprawdę magiczne.

 

 

Poniedziałek był ostatnim dniem naszego pobytu. Wybraliśmy się więc na plażę znajdującą się nieopodal naszego hotelu. Małe skaliste półwyspy, ciemny i gorący piasek oraz bardzo ciepła woda stworzyły idealne warunki do odpoczynku przed długą podróżą do domu. Ponieważ Limassol jest miejscowością położoną na południu, słońce nie zachodziło za Morze Śródziemne, ale za budynki. Dla nas Polaków, przyzwyczajonych do typowych nadbałtyckich zachodów słońca, ten widok był niecodzienny, ale równie piękny. Wieczorem nadszedł czas na pożegnanie ze wszystkimi delegacjami i z malowniczym Cyprem.

Samą partnerską wizytę uważam za bardzo udaną. Przede wszystkim mogłam spotkać się z ludźmi z innych krajów, poznać ich kulturę i obyczaje. Podróż na Cypr byłą dla mnie znakomitą okazją do sprawdzenia moich umiejętności językowych. Język angielski okazał się niezwykle przydatny (np. podczas kupowania pamiątek czy pytania o drogę). Mogłam również swobodnie porozmawiać z młodzieżą z innych krajów. Mimo, że na wyspie Afrodyty językiem urzędowym jest grecki, to jednak wielu ludzi zna języki: angielski i rosyjski. Wizyta partnerska na Cyprze utwierdziła mnie w przekonaniu, że znajomość języków obcych jest niezwykle ważna i może znacznie ułatwić życie codzienne. Moim zdaniem Cypryjczycy są bardzo sympatycznymi, otwartymi i gościnnymi ludźmi. Ich życie znacznie różni się od naszego. Oni nigdzie się nie spieszą, mają czas na wszystko. Bardzo dbają o relacje rodzinne – dla nich ważne są wspólne posiłki i długie rozmowy. Dużym zaskoczeniem dla mnie był obowiązujący tam lewostronny ruch uliczny i zupełnie nie mogłam się do tego przyzwyczaić. Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu, to mieszkańcy Cypru są bardzo opanowani i cierpliwi (i, co dziwne, nie używają kierunkowskazów lub robią to bardzo rzadko!).

Muszę podkreślić, że chociaż na początku trochę bałam się zaangażowania w projekt (który przecież trwa 2 lata), to jednak teraz nie żałuję, że zdecydowałam się na ten krok. Bo przecież warto wykorzystać szansę, jaką daje nam życie, a druga taka może się już nie powtórzyć. I dlatego w pełni zgadzam się ze słowami Phila Bosmansa: „Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same...”

Ewa Kielich

 

Wizyta partnerska na Litwie

"If you happy and you know it, say: Plunge!!! "
Młodzi znów w Akcji !!!

Young People In Action to hasło przewodnie kolejnej akcji w ramach europejskiego projektu Grundtvig, w której udział bierze Gmina Nowosolna. Celem jej jest zaktywizowanie młodych osób do działania na obszarze swoich gmin, zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w koła zainteresowań powstałych w ramach projektu, nawiązanie współpracy między gminami zaangażowanymi w projekt – Pyrgos (Cypr), Plunge (Litwa), Kresna (Bułgaria), Campina (Rumunia), Tukums (Łotwa) i Nowosolna (Polska) – ale przede wszystkim zintegrowanie młodych z różnych państw, ofiarowanie im możliwości bezpośredniego poznania kultur i obyczajowości krajów w ramach tzw. Wizyt partnerskich. Pierwszą z nich był wyjazd do gminy Pyrgos położonej na Cyprze, który odbył się na przełomie września i października ubiegłego roku. Kolejna wizyta  w dniach 28 kwietnia – 2 maja b.r. miała miejsce w litewskiej miejscowość Plunge. Podczas tej podróży Nowosolna była reprezentowana przez: głównego koordynatora projektu na terenie gminy p. Jadwigę Świątek, koordynatora, a zarazem przedstawiciela Urzędu Gminy – p. Reginę Piątkowską, a także członków grupy tzw. Learners: Katarzynę Nawrotek, Małgorzatę Prus, Ewę Szrajber, Paulinę Żeromińską i Wioletę Wodzyńską.

Dzień pierwszy wyjazdu upłynął nam pod znakiem podróży. Już przed godziną 7 opuściliśmy teren gminy, skąd busem przejechaliśmy na lotnisko Okęcie do Warszawy, by stamtąd po godzinnym locie dotrzeć do Wilna. W tym miejscu należy wspomnieć, iż dla części z nas była to pierwsza podróż tym środkiem transportu, co wiązało się z dodatkową porcją podekscytowania łączącego się z podenerwowaniem. Gdy ok. godziny 14 dolecieliśmy do Wilna byliśmy już oczekiwani przez organizatorów, a także grupy z Rumunii i Bułgarii oraz Cypru. Kolejne cztery godziny to podróż  autokarem, który ze stolicy przewiózł nas na peryferie Plunge do hotelu Linelis, który na najbliższe dni stał się naszą bazą noclegową, ale i miejscem integracji wszystkich uczestników.

Wizytę rozpoczęło  oficjalne powitanie wszystkich przybyłych, w tym także grupy łotewskiej, która na miejscu zjawiła się wcześniej, a także wspólny posiłek. Pomimo zmęczenia podróżą tego samego wieczoru udaliśmy się na krótki spacer po obszarze hotelu – trzeba zaznaczyć, iż warunki ku temu były naprawdę doskonałe, bowiem miejsce naszego zakwaterowania znajdowało się nad brzegiem jeziora, otoczonego lasem.

Kolejny dzień spędziliśmy w samym sercu miasta. Po oficjalnym spotkaniu z władzami Plunge w miejscowym ratuszu, zostaliśmy oprowadzeni  po centrum, ale i przeszliśmy  zacisznymi uliczkami, obserwując  urzekające drewniane domki, które swą prostotą, urodą i zdobieniami zaczerpniętymi z folkloru zrobiły na nas naprawdę ogromne wrażenie. Sporo czasu spędziliśmy w rozległym parku,  niegdyś należącym do duke’a Ogińskiego, aktualnie będącym miejscem spokoju, natury. Po chwili relaksu nadszedł czas na kolejne prezentacje, a także warsztaty  poświęcone tematyce potrzeb i perspektyw młodych ludzi w naszych gminach, regionach i krajach. Dyskusje, prelekcje i ćwiczenia pozwoliły nam poznać potrzeby, ale i dały ogląd statystykom zatrudnienia, możliwości rozwoju zawodowego, systemu edukacji i generalnej sytuacji młodych w wymiarze europejskim. Wnioski, jakie wyciągnęliśmy, nie napawają optymizmem – bez względu na kraj pochodzenia młodzi ludzie, nawet po ukończeniu studiów wyższych, nie znajdują pracy we własnym zawodzie, poza tym często nie posiadają niezbędnych umiejętności do wykonywania określonych prac. Co więcej, start w karierze zawodowej dodatkowo obciążony jest przez niskie stawki wynagrodzenia oferowane młodym pracownikom.

Ten przepełniony nauką i merytorycznymi prezentacjami dzień, zakończyliśmy spotkaniem integracyjnym, połączonym z występem regionalnego zespołu muzyczno – tanecznego, który także nas, ludzi nieznających tamtejszych tradycji i kultury, porwał do wspólnej zabawy. Spędziliśmy mnóstwo czasu wspólnie, co zachęciło nas do rozmów, śpiewu i tańców.  Był to z pewnością czas przełomu, gdyż z sześciu oddzielnych grup z różnych krajów staliśmy się jednym, połączonym przez współdziałanie monolitem „ogólnoeurpoejskim”.

Dalszej integracji i poznawaniu siebie nawzajem sprzyjał dzień kolejny spędzony niemal w całości na pokładzie statku. Z Kłajpedy, oddalonej od Plunge o 60 km, przepłynęliśmy do Nidy, zwiedzając mnóstwo ciekawych miejsc, a także podziwiając nadmorskie krajobrazy. Wyprawa ta trwała cały dzień – od wczesnych godzin porannych niemal do północy.

Niedziela była dla Plunge dniem wyjątkowym, gdyż podobnie jak każdego roku i tym razem w pierwszą niedzielę maja świętowano Dzień Matki. Z tej okazji zorganizowano spektakl połączony z występami grup tanecznych  w miejscowym Centrum Kultury, gdzie można było podziwiać również ekspozycje rzeźb, dzieł malarskich, rękodzieła i innych sztuk plastycznych. Kolejno udaliśmy się na uroczystość pożegnalną, w której udział wzięli przedstawiciele władz miasta, wszyscy uczestnicy projektu, a także ciągle młodzi przyjaciele i sympatycy projektu Grud

tvig – członkowie Klubu Seniora z Plunge. Tam też wszyscy otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie, a także upominki, które z pewnością będą przypominać nam ten fantastyczny wyjazd. Dalszą część wieczoru spędziliśmy na wspólnej zabawie, tańcach. Nazajutrz rano opuściliśmy hotel Linelis, obszary Plunge, ale przede wszystkim nadszedł czas pożegnania z nowo poznanymi ludźmi, z którymi spędziliśmy wspólnie fantastyczne cztery dni.

Z tej, ciągle jeszcze niezbyt odległej perspektywy warto zastanowić się –czym jest dla nas, jako uczestników projektu  udział w wizycie partnerskiej? Po pierwsze jest to znakomity sposób na poznanie, a nawet możliwość konfrontacji swoich wyobrażeń dotyczących mentalności, kultur, obyczajowości krajów, nie tylko gospodarza, ale i wszystkich biorących udział w projekcie. Po drugie, jest to czas obfitujący w obszerne zasoby informacji, czas nauki i nabywania doświadczenia, poznawanie przykładów działalności młodych ludzi, ale i schematu funkcjonowania całych społeczności, co bezpośrednio wpływa na formę naszych indywidualnych działań, a także pokazuje, w jak różnorodny sposób  można wykorzystywać dostępne nam możliwości. Po trzecie, jest to najlepsza – bo praktyczna – lekcja języków obcych, bowiem nic tak, jak bezpośredni kontakt z innymi ludźmi nie rozwija umiejętności, ale przede wszystkim potrzeby komunikowania się ze światem.

Wizyty partnerskie to także, a może przede wszystkim możliwość spojrzenia na świat oczyma ludzi, których prawdopodobnie nigdy byśmy nie spotkali, z których każdy wnosi swoją cząstkę wiedzy, mądrości, zaangażowania, doświadczenia, pasji, często szaleństwa, swoją cząstkę niezwykłości i każdy z nas coś z niej otrzymuje. I to właśnie moim zdaniem jest największą wartością spotkań uczestników projektu, bo skoro mówi się, że „trochę naszego życia pozostaje zawsze w nieznanych przyjaciołach, którzy nas spotkali i zrozumieli”, to tym więcej możemy zgromadzić w sobie. A przecież tyle ile mamy w sobie, tyle możemy dać innym.

Wioleta Wodzyńska

 

 

WIZYTA PARTNERSKA W BUŁGARII
Gmina Kresna

 

Projekt Grundtvig o haśle przewodnim „Young people in action” działa w naszej gminie od roku. Pomimo trudnych początków, pomysł na zmotywowanie młodzieży do działania okazał się strzałem w dziesiątkę. Obecnie znaczna liczba młodych ludzi korzysta z możliwości udzielania się w różnych kołach zainteresowań takich jak koło dziennikarskie, sportowe, czy muzyczno-taneczne. Co więcej, aktywna młodzież dostaje niepowtarzalną okazję uczestniczenia w wizytach partnerskich. Po bardzo udanych i pełnych wrażeń wizytach na Cyprze i Litwie przyszedł czas, by odwiedzić gminę Kresna w Bułgarii.
Podróż rozpoczęła się 7.07.2011, kiedy to bardzo wcześnie rano wyjechaliśmy do Warszawy,  w kierunku lotniska Okęcie. W skład polskiej delegacji wchodziło siedem osób: wójt gminy Nowosolna - p. Tomasz Bystroński, koordynatorzy projektu - p. Jadwiga Świątek oraz p. Renata Niedzielska oraz młodzież – Aleksandra Piątkowska, Aneta Sala, Jacek Kraska i Jerzy Karamuz. Podobnie jak w przypadku poprzednich wizyt, dla większości z nas był to pierwszy lot samolotem, co stanowiło pierwszą atrakcję podróży. Dystans ponad 1400 km został pokonany bez najmniejszych problemów i już o godzinie 13:00 wylądowaliśmy w Sofii. Przyzwyczajeni do polskiej chłodnej i deszczowej pogody, opuszczając samolot zostaliśmy przywitani falą gorąca – pogoda była wymarzona na wakacje, wręcz idealna.
Ku naszemu zdziwieniu, pierwszą napotkaną przez nas osobą okazał się Polak wracający do ojczyzny, który na pytanie czemu jest taki zmęczony, odpowiedział „za długo tutaj byłem”. Sens jego wypowiedzi zrozumieliśmy dopiero po dwóch dniach pobytu co rozbawiło nas do łez.
Po opuszczeniu lotniska zostaliśmy powitani przez delegację z Litwy oraz zastępcę burmistrza gminy Kresna. Czekając do wieczora na pozostałe grupy, mieliśmy okazję przyjrzeć się Sofii. Około godziny 21:00, gdy byliśmy już w komplecie wyruszyliśmy w stronę małej, turystycznej miejscowości Bansko, gdzie znajdował się nasz hotel. Droga była spokojna i cicha, gdyż sen pokonał większość z nas zmęczonych podróżą. Standard hotelu „Lucky Bansko” przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, warunki były niesamowite. Po obfitej kolacji z deserem wszyscy udaliśmy się do swoich apartamentów.Następnego dnia, pierwszym punktem programu była wizyta w urzędzie gminy Kresna, gdzie odbyło się spotkanie z burmistrzem oraz seminarium zatytułowane „Young people and sports”. Każda z delegacji przedstawiła krótką prezentację o swojej gminie pod kątem aktywności młodzieży w sporcie, gdyż właśnie sport był głównym tematem wizyty.
Po tej oficjalnej części udaliśmy się do obozu sportów ekstremalnych Adventure Camp, gdzie czekała na nas największa atrakcja wizyty – rafting (turystyczna odmiana spławu rzecznego na pontonach). Obóz prowadzony był przez bardzo młodych, sympatycznych i otwartych ludzi, którzy doskonale znali się na tym co robią. Wyposażeni w wiosła, kaski i kamizelki, zapoznani z zasadami bezpieczeństwa, wyruszyliśmy na podbój rzeki Struma. Ciężko opisać słowami towarzyszące nam wrażenia, emocje i przypływ adrenaliny podczas podróży wśród skał i wzburzonych fal rzeki. Oprócz szybkich spływów były również spokojne miejscai postoje, które dla chętnych były okazją do pływania poza pontonem, a nawet skoków ze skały do wody. Resztę dnia i część nocy spędziliśmy w tawernie obozu próbując lokalnych potraw, tańcząc, śpiewając i rozmawiając. Warto zaznaczyć że właśnie wtedy młodzież zaczęła się integrować, wiele tematów przewinęło się nad stołami, a na parkiecie łączyły się różne tańce ludowe.
Trzeciego dnia pobytu z samego rana wyruszyliśmy naszym busem wysoko w góry Pirin do miejscowości Sinanitsa gdzie mieliśmy okazję wziąć udział w corocznej, plenerowej imprezie zorganizowanej w stylu polskiej majówki. Podróż na miejsce przez krętą wąską górską dróżkę, ograniczoną skałami z jednej a urwiskiem z drugiej strony była bardzo emocjonująca. Do celu dotarliśmy w jednym kawałku jedynie dzięki nieprzeciętnym umiejętnościom kierowcy, których nie powstydziłby się sam Krzysztof Hołowczyc. Popołudnie upłynęło przy bułgarskiej muzyce, gdzie wszyscy bawili się tańcząc i śpiewając. Po powrocie do Bansko, mieliśmy trochę wolnego czasu aby skorzystać z hotelowego basenu oraz sauny. Niedaleko hotelu, w miejscowej tawernie odbyła się kolacja, która przerodziła się w zabawę do późnego wieczora. Pomimo opuszczenia tawerny, noc trwała dalej za sprawą integracyjnej imprezy, zorganizowanej w hotelu przez polską młodzież, na której zjawili się młodzi ludzie z wszystkich delegacji.  Czas mijał na rozmowach, zabawie i dużej dawce śmiechu. Bardzo ważnym elementem tego spotkania było odśpiewanie oficjalnego już hymnu projektu, powstałego podczas wizyty na Litwie, również z polskiej inicjatywy. Dodatkowo ciekawym polskim akcentem była nauka utworu biesiadnego „Hej, sokoły”.
Ostatniego, czwartego dnia, odwiedziliśmy miasto Blagoevgrada, następnie najbardziej znany i największy klasztor w górach bułgarskich. Rylski Monastyr jest usytuowany w kotlinie górskiego masywu Riła, około 120 km na południe od Sofii. W XIV wieku został założony przez pustelnika Iwana z Riły i jest symbolem bułgarskiego oporu przeciwko okupacji tureckiej. Należy dodać, iż w roku 1983 Monastyr Rylski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, na której nastąpiło wręczenie certyfikatów i wymiana upominków pomiędzy delegacjami.
Bez wątpienia, Bułgaria jest bardzo ciekawym i mającym mnóstwo atrakcji do zaoferowania krajem. Z pewnością warto tam wracać. Ludzie na co dzień są bardzo uprzejmi i pogodni. Największą oznaką różnic kulturowych między Bułgarią a Polską jest poczucie czasu, a właściwie jego brak. Wizyta w tym miejscu może okazać się pomocna w interpretacji teorii Einsteina, mówiącej o względności czasu. Wakacje na Bałkanach należy polecić każdemu, kto pragnie uciec od pośpiechu i szalonego tempa życia.

Projekt Grundtvig pozwolił na poszerzanie horyzontów i otwieranie granic między kulturami i tradycjami. Będąc jednym z uczestników tego wydarzenia, mogę powiedzieć, że dzięki kontaktom z ludźmi zza granicy dowiedziałem się znacznie więcej o krajach, z których pochodzą. Było to wspaniałe doświadczenie, które otworzyło mnie na poznawanie nowej, interesującej obyczajowości. Ponadto, miałem okazję wypróbować swoje możliwości w zakresie porozumiewania się w języku angielskim, na co nie mam szansy na co dzień. Chciałbym także podziękować koordynatorom, pomysłodawcom projektu oraz wszystkim tym, którzy namówili mnie do wzięcia udziału w projekcie. Były to piękne i niezapomniane chwile, które przyniosły mi niezwykłe przeżycia.

Jerzy Karamuz

 

 

NARESZCIE W BUKARESZCIE

 

Gmina Nowosolna przystąpiła w ubiegłym roku do realizacji Projektu w ramach Programu GRUNDTVIG „Uczenie się przez całe życie”. Projekt ten ma na celu zbliżenie do siebie młodych ludzi różnych narodowości, poznanie kultur danych krajów oraz wymianę doświadczeń i poglądów młodzieży. Daje on także aktywnej młodzieży możliwość uczestniczenia w wizytach partnerskich. W dniach 29.09-3.10.20011r. odbył się  kolejny wyjazd. W skład polskiej delegacji wchodziło 6 osób - koordynatorzy projektu - p. Jadwiga Świątek i p. Renata Niedzielska oraz przedstawiciele młodzieży- Magdalena Nawrotek, Izabela Spychała, Justyna Kolanowska i Damian Jędrzejczak.

Po wizycie na Cyprze, Litwie oraz w Bułgarii przyszła kolej na rodzinne państwo słynnego hrabiego Draculi, czyli Rumunię. Gminą biorącą udział w programie jest miasto -gmina Campina, położone w południowej Rumunii, u podnóża Karpat Południowych, nad rzeką Prahova.

Do Campiny przybyliśmy późnym popołudniem. Po zakwaterowaniu w hotelu zaproszono nas na uroczystą kolację powitalną. Rumuńska gościnność pod wieloma względami przypomina nasza rodzimą. Na kolację podano potrawy tradycyjne m.in.  rumuńską potrawę narodową- mamałygę. Po obfitym posiłku gospodarze zachęcali wszystkich do spalenia kalorii przy rytmach rumuńskiej muzyki.

Drugi dzień  pobytu w Rumunii zaczęliśmy od wizyty w Urzędzie Miasta Campina, gdzie zostaliśmy oficjalnie powitani przez burmistrza, a także oprowadzeni po urzędzie, który z racji tego, iż znajduje się w budynku zabytkowym był dla nas pierwszą atrakcją turystyczną. Po opuszczeniu urzędu pojechaliśmy do Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie każda z delegacji przedstawiła prezentacje  na temat różnych form wolontariatu praktykowanych w poszczególnych państwach. Odbyły się warsztaty, podczas których każda grupa musiała odpowiedzieć na pytania dotyczące wolontariatu w danym kraju. Rumuńska ekipa zaprosiła  na spotkanie  młodych wolontariuszy z różnych stron świata (m.in. Hiszpanii, Francji i Jordanii), którzy opowiedzieli nam o tym dlaczego podjęli się wolontariatu w obcym kraju oraz jak wybrana przez nich forma pomocy zmieniła ich dotychczasowe życie. Każde z tych wystąpień było dla nas bardzo interesujące, a zarazem pouczające. Po prezentacjach oraz zajęciach integracyjnych zabrano nas na wycieczkę objazdową po Campinie, pokazując te najbardziej urokliwe zakątki: kapliczki usytuowane na wzgórzach, tamę na rzece płynącej u podnóża Karpat  oraz te najcenniejsze gospodarczo - pola naftowe.

Trzeci dzień pobytu w Rumunii to zdecydowanie najbardziej intensywny dzień. Zwiedzanie zaczęliśmy od położonego w miejscowości Sinaia zamku Peles. Zarówno zamek jak i niezwykle malownicza okolica  wywarły na nas wszystkich ogromne wrażenie. Zamek został wzniesiony pod koniec XIXw. przez Karola I Hohenzollerna z przeznaczeniem na letnią rezydencję, a zaprojektowany został na podobieństwo zamków bawarskich. Niesamowite wrażenie robią urządzone z przepychem komnaty, dekorowane hebanem, masą perłową i setkami witraży. W poszczególnych pomieszczeniach można było podziwiać kolekcje dzieł sztuki sprowadzanych z całego świata, obrazów, zabytkowej broni (również polskiego pochodzenia), perskich dywanów, unikatowych mebli oraz  porcelany.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było to, na co wszyscy czekali od samego początku wyprawy do Rumunii, czyli zamek hrabiego Draculi. Położony w miejscowości Bran, pełnił w średniowieczu funkcję obronną, w związku z czym stylem całkowicie różni się od zamku Peles. Zamek Draculi to surowe mury i skromnie urządzone wnętrza. Wrażenie robi przede wszystkim jego usytuowanie na skale i klimat związanych z nim legend. Jest miejscem które na pewno warto zobaczyć.

Jedynym mankamentem, który pozostawił w nas niedosyt po tej wizycie był brak samego hrabiego Draculi , który jako gospodarz winien był przywitać swych gości, przybywających z tak daleka…. cóż może następnym razem ;)

Po wyjeździe z miejscowości Bran , zabrano nas do Brasov,  uchodzącego za jedno z najpiękniejszych rumuńskich miast. Położone jest w dolinie, a więc otoczone pięknym krajobrazem górskim. Na jednym ze szczytów umiejscowiono napis „BRASOV”, na podobieństwo znanego wszystkim napisu „HOLLYWOOD”. Starówkę tworzy rozległy plac otoczony zwartą zabudową, na środku którego znajduje się zabytkowy ratusz. Jedną z atrakcji tego miasta jest bardzo duży i masywny „Czarny Kościół”, nazywany tak po pożarze, który nadał jego murom charakterystyczny czarny kolor. Wieczorny spacer po Braszowie zakończył trzeci dzień naszej wizyty w Rumunii.

Czwarty dzień pobytu upłynął nam w przeważającej części na zwiedzaniu stolicy Rumunii - Bukaresztu. Po długiej podróży powitaliśmy miasto okrzykiem „Nareszcie w Bukareszcie”. Miasto to ma bardzo wiele zabytków, większość interesujących obiektów znajduje się w centrum, dzięki czemu można w kilka godzin dokładnie zwiedzić całe miasto. Główną atrakcją stolicy był dla nas Pałac Parlamentu. Jest to zaraz po waszyngtońskim Pentagonie największy pod względem kubatury gmach na świecie. Budynek ten nawiązujący stylem do budynków neoklasycystycznych  z robił na nas ogromne wrażenie. Zachwycił nas swoim ogromem, niestety nie mieliśmy okazji do obejrzenia go od wewnątrz.

Bukareszt jest metropolią, która urzeknie każdego. Miasto to obfituje w architektoniczne niespodzianki ukryte pośród wysokich budynków. Jest godnym polecenia miastem dla koneserów architektury francuskiej oraz dla osób, które lubią aktywnie spędzać wypoczynek. Po powrocie do hotelu zostaliśmy zaproszeni na uroczystą kolację, podczas której odbyło się wręczenie certyfikatów oraz wymiana pamiątek pomiędzy państwami.

Rumunia jest państwem, które ma bardzo dużo do zaoferowania. Mnogość zabytków z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednych turystów.

Projekt GRUNDTVIG pozwolił nam na poszerzenie wiedzy o kulturze innych krajów. Podczas przejazdów autokarem umilaliśmy sobie czas poprzez naukę oraz śpiewanie tradycyjnych piosenek z poszczególnych krajów. Dzięki wymianie doświadczeń mieliśmy możliwość lepszego poznania młodzieży innych narodowości, dowiedzenia się o obyczajach oraz mentalności osób innych narodów.

Wyjazd do Rumunii był dla nas niesamowitym przeżyciem, spędziliśmy w tym kraju wspaniałe chwile, każdy dzień wizyty był pełen atrakcji, jednakże to co sprawiło, iż zapamiętamy go do końca życia, to przede wszystkim ludzie, których mieliśmy okazję poznać. Projekt ten sprawił, iż to co dotychczas było dla nas obce, stało się bliskie. „Świat bez granic” – czyż nie do tego dąży współczesna Europa?

Justyna Kolanowska & Izabela Spychała

 

 

WIZYTA PARTNERSKA NA ŁOTWIE - GRUNDTVIG

 

Już drugi rok realizujemy projekt „Young people in action” w ramach programu Grundtvig.

W dniach 18 – 22 kwietnia 2012 r. grupa młodzieży z koordynatorami uczestniczyła w wizycie partnerskiej na Łotwie. Był to ostatni wyjazd w ramach programu. Teraz czeka nas wizyta w Polsce, której będziemy gospodarzami.

Z lotniska Okęcie w Warszawie wyruszyliśmy niedużym samolotem PLL LOT do Rygi. Lot nie był długi, bo odległość między Warszawą a Rygą, to około 600 km. Spora część nieba była bezchmurna, więc mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki. Zakwaterowani byliśmy w hotelu „Arkadia“ w miejscowości Apšuciema, 250 m. od brzegu Zatoki Ryskiej.

Podczas kolacji zapoznaliśmy się nieco z uczestnikami projektu a już następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Tukums – 20 tysięcznego miasteczka. W Ratuszu powitał nas pan Burmistrz wraz z innymi przedstawicielami Gminy. Delegacje wszystkich krajów przedstawiły prezentacje o swoich gminach. Po spotkaniu w Ratuszu odwiedziliśmy Centrum Kultury Młodzieży, gdzie w grupach uczestniczyliśmy w warsztatach p.t. „Możliwość  podróżowania i pracy za granicą dla młodych osób”. Po zaprezentowaniu rezultatów warsztatów zwiedziliśmy miasto.

Wieczorem w Domu Kultury w Tukums odbyła się uroczysta kolacja. Mieliśmy przyjemność zobaczyć występ wspaniałego zespołu ludowego “Svīta” oraz grupy muzycznej "Tukuma Trio", jak również skosztować wyśmienitych przysmaków łotewskiej kuchni. Trzeba przyznać, że jest bardzo zbliżona do kuchni polskiej. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.
W studio nagrań każda delegacja miała możliwość nagrania pozdrowień. Wszystkie pozdrowienia zostały nagrane na jedną płytę i wręczone delegacjom na pamiątkę.

W piątek po śniadaniu wyruszyliśmy zwiedzać Rygę – malownicze Stare Miasto, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Centrum Handlowe. Wieczór spędziliśmy bawiąc się w klubie „Mojito”.

Sobota była Dniem Sprzątania Świata na Łotwie. Z tej okazji w Tukums, na skwerze przed Szkołą Artystyczną wspólnie sadziliśmy drzewa, które będą przypominać projekt i wizytę na Łotwie. Po zwiedzeniu wystawy w szkole plastycznej, gdzie można było zobaczyć setki różnorodnych prac, każda ekipa miała za zadanie przedstawić swój region- kraj w formie plastycznej. Otrzymaliśmy farby, pędzle i przystąpiliśmy do wspólnego dzieła. Nasza praca została uznana za najbardziej kolorową. Przedstawiliśmy w niej płynącą po zielonej trawie łódź pomalowaną kolorami herbu Gminy Nowosolna i charakterystyczne krainy naszego kraju. Podczas tych warsztatów kreatywności, sympatyczne koleżanki z Łotwy przygotowały w wielkim kotle zupę „Solankę”.

Następnie udaliśmy się do kina „Cinevilla”, gdzie chętni mogli wcielić się w rolę aktorów i zagrać krótkie, śmieszne scenki. Naocznie przekonaliśmy się jak wygląda plan filmowy. Wszystko wyglądało bardzo realistycznie, chociaż ściany budynków, most były zbudowane z kartonu i styropianu.

Wieczorem podczas kolacji pożegnalnej otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w wizycie i upominki.

Niespodzianką było odtworzenie nagrań z pozdrowieniami w wykonaniu wszystkich ekip.

Pozdrowienia z :   ŁOTWY.mp3 POLSKI .mp3 LITWY.mp3 BUŁGARII.mp3 RUMUNII.mp3 CYPRU.mp3

Wizyta upłynęła bardzo szybko i niestety przyszedł czas na pożegnania, wymianę adresów, podpisów na pamiątkach, uścisków i powrotu do kraju.
W ciągu tych kilku dni poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, zwiedziliśmy i zobaczyliśmy fajne miejsca, nawiązaliśmy nowe kontakty, a co najważniejsze ćwiczyliśmy języki obce, bo nie tylko po angielsku się porozumiewaliśmy, także po rosyjsku a nawet językiem migowym.

Nasza ekipa była uznana za najweselszą. Śpiewaliśmy dużo piosenek przy akompaniamencie akordeonu, który zabraliśmy ze sobą w podróż i gdy tylko nadarzała się okazja rozweselaliśmy towarzystwo i podrywaliśmy do śpiewu.

Piotr Grzelczak

 

 

W dniach 18 – 22 lipca 2012 roku miała miejsce wizyta partnerska w Polsce, w ramach projektu ‘Young People in Action’, z związku z relizowanym w naszej gminie programem Grundtvig. Gościliśmy delegacje z Cypru, Litwy, Łotwy, Bułgarii i Rumunii – łącznie 38 osób, wśród których byli burmistrzowie, radni, przedstawiciele gmin oraz liczna grupa młodzieży.

Wizyta rozpoczęła się oficjalną kolacją w restauracji „Los Esposos” w Natolinie. Żeby tradycji stało się zadość, Zespół Śpiewaczy „Byszewianie” powitał  wszystkich gości chlebem i solą. Po przemówieniu wójta – p. Tomasza Bystrońskiego – został wyświetlony film (przygotowany przez uczestników projektu w Polsce), będący podsumowaniem dotychczasowych wizyt partnerskich. Zagraniczni goście śpiewali piosenki ludowe razem z zespołem oraz nauczyli się polskich tańców przygotowanych specjalnie na ten wieczór – m.in. oberka, klepanego, koziorajkę.

W czwartek 19 lipca, członkowie wszystkich delegacji spotkali się z Wójtem Gminy, Przewodniczącą Rady Gminy oraz pracownikami Urzędu Gminy Nowosolna. Następnie w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii odbyło się spotkanie z młodzieżą, radnymi i sołtysami. W tym czasie przedstawiciele każdej z partnerskich gmin przedstawili prezentację multimedialną o swoim kraju, w której uwzględnili historię, kulturę i tradycje typowe dla regionu. Po zakończeniu wszystkich prezentacji koordynatorzy i partnerzy projektu udali się na oficjalne spotkanie, w czasie którego dyskutowali na temat  programu Grundtvig oraz podsumowali działalność młodzieży, której efektem są powstałe produkty w postaci: książek z pracami plastycznymi i researchami, wspólnych płyt z  tradycyjnymi tańcami, piosenkami i legendami (opowiadanymi przez starszych ludzi). Po południu odbył się objazd po terenie Gminy Nowosolna i Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Nasi zagraniczni gości zwiedzili m. in. Sanktuarium Maryjne i Szkołę Podstawową w Starych Skoszewach oraz Dworek i Świetlicę Środowiskową w Byszewach. Wieczorem zostały zorganizowane warsztaty, których temat brzmiał: „Młodzi ludzie i rozrywka”. W ramach warsztatów młodzież przygotowała tradycyjne piosenki z krajów partnerskich (po jednej z każdego kraju), wśród których znalazły się: „Ta pedia tou Pirea” – piosenka cypryjska, „Ant kalno murai” – piosenka litewska, „Tudalin Tagadin” – piosenka łotewska, „Zarad tebe mome mori” – piosenka bułgarska, „Dragostea din tei” – piosenka rumuńska oraz „Hej sokoły!” – piosenka polska. Wszystkie delegacje zostały podzielone na 6 zespołów. Leaderami byli przedstawiciele naszej młodzieży, którzy kompletowali swoją drużynę poprzez losowanie po jednej osobie z danej delegacji. W związku z tym w każdym zespole znalazły się osoby z każdego kraju partnerskiego, mówiące w zupełnie różnych językach. Po podzieleniu wszystkich uczestników warsztatów na zespoły, nadszedł czas na wylosowanie piosenki. Każdy zespół miał 20 minut na przygotowanie się. Pogoda sprzyjała, więc drużyny trenowały na świeżym powietrzu. Próby przed występami, jak i same występy, okazały się być doskonałym elementem integracji, a wszyscy włożyli mnóstwo serca w przygotowanie. Każda z drużyn, oprócz zaprezentowania swoich możliwości wokalnych, wykazała się dodatkowo ogromną kreatywnością wykorzystując w czasie występu elementy tańców ludowych oraz instrumenty m.in. akordeon, gitarę czy bęben. Podczas, gdy jeden z zespołów wykonywał piosenkę, pozostali uczestnicy byli również bardzo zaangażowani i wspierali wokalnie drużynę występującą.

Po zaśpiewaniu wszystkich piosenek nadszedł czas na dalszą część warsztatów (prowadzoną przez polską młodzież), którą były tańce integracyjne różnych narodów. W związku z tym przygotowane zostały tańce greckie - np. Zorba, Syrtos czy Ta Dakria, tańce rumuńskie – np. Allunelul, Joc, tańce bułgarskie – np. Arap, Biala Roza, tańce litewskie i łotewskie – np. Oira oira,  Tudalin tagadin czy Kalvelis. Wszyscy bardzo chętnie przyłączali się do wspólnej zabawy. Niektóre delegacje postanowiły zaprezentować i nauczyć nas również innych tańców ludowych, które przygotowali specjalnie na ten wieczór (np. rumuńską Brasoveancę).

Sobota upłynęła pod hasłem: „Miasto Łódź – przeszłość i teraźniejszość”. Dzień rozpoczął się od spaceru po stolicy województwa łódzkiego. Uczestnicy wizyty partnerskiej, w towarzystwie przewodnika, spacerowali po ul. Piotrkowskiej, zobaczyli Plac Wolności, odwiedzili Muzeum Historii Miasta Łodzi. Potem spędzili swój wolny czas w Centrum Handlowo – Rozrywkowym „Manufaktura”. Delegacje poznały historię Łodzi, jak również miały okazję zobaczyć jak miasto zmieniło się na przestrzeni lat.

Również w sobotę wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja, w czasie której wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątki i certyfikaty potwierdzające ich udział w wizycie partnerskiej. Oprócz oficjalnych podziękowań i przemówień podsumowujących 2 lata pracy nad projektem, w czasie kolacji miało miejsce podpisanie listów intencyjnych, które mogą być początkiem przyszłego partnerstwa i współpracy między gminami.

Niedziela 22 lipca była dniem pożegnań i powrotów do kraju. Przed wylotem, po przybyciu do Warszawy, delegacje miały okazję poznać stolicę naszego kraju. Uczestnicy wizyty partnerskiej zwiedzili m. in. Pałac Kultury i Nauki oraz Starówkę i byli pod wrażeniem uroku miasta i niesamowitej atmosfery gościnności, którą można odczuć na każdym rogu warszawskiej ulicy.

Cała wizyta upłynęła w przyjemnej atmosferze, pełnej radości, niesamowitych wspomnień i niezapomnianych przeżyć, w czasie której zawiązały się również międzynarodowe znajomości. Mamy nadzieję, że przedstawiciele wszystkich delegacji spędzili miło czas i  że są zadowoleni z pobytu w Polsce. I chociaż program Grundtvig już się kończy, a wizyta partnerska w Polsce była ostatnią z całego cyklu wizyt, to każdy z nas docenił ogromną wartość projektu i zgodzi się ze słowami J. K. Rowling: „Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - muszą się zakończyć przyjaźnią…”.

GALERIA ZDJĘĆ

Archiwum aktualności

INFORMACJE O ODWOŁANYCH ZAJĘCIACH:


PLICHTÓW PRESS: CZASOPISMO MŁODYCH PASJONATÓW - NR 1


HARMONOGRAM ZAJĘĆGODZINY OTWARCIA ŚWIETLIC


Informacja o "cookies" Ważne: Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

RODO w GPCKiE w Plichtowie
__________________________
Godziny otwarcia
GPCKiE w Plichtowie
:

Biuro czynne:
poniedziałek - piątek
godz.8:00-16:00

________________________

KONTAKT
informacje kontaktowe, teleadresowe
_____________________________

GODZINY OTWARCIA ŚWIETLIC

Regulamin uiszczania opłat za zajęcia
Załącznik nr 1 do Regulaminu - CENNIK: Odpłatność za uczestnictwo w zajęciach

REGULAMIN WYNAJMU SAL W GMINNO PARKOWYM CENTRUM KULTURY I EKOLOGII W PLICHTOWIE
ZAŁĄCZNIK NR 1 DO REGULAMINU WYNAJMU SAL W GPCKiE W PLICHTOWIE

Projekty Międzynarodowe

Ekologia, Klub Przyjaciół Ziemi, Turystyka kulturowa

Nasi goście

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 
Website Security Test