Wyjazdy studyjne

Podróże studyjne są  jednym z rodzajów turystyki  edukacyjnej,  która jest jedną z podstawowych gałęzi  turystyki  kulturowej.

Turystyka kulturowa jest jedną z najstarszych form turystyki. Od drugiej połowy XX w., zwłaszcza w krajach Europy zachodniej, trwa rosnące zainteresowanie tą formą aktywności  turystycznej,  jest dziedziną turystyki skierowaną na odwiedzanie i poznawanie miejsc związanych z kulturą w jej rozmaitych aspektach. Obiekt zainteresowania tej turystyki stanowią zarówno wytwory kultury w przeszłości, jak i współczesne. W  jej skład  integralnie wchodzi również wszelkiego rodzaju turystyka historyczna.

Przyjmując powszechnie dziś akceptowane szerokie pojęcie kultury, turystyka kulturowa to:
wszystkie grupowe lub indywidualne wyprawy o charakterze turystycznym, w których spotkanie uczestników podróży z obiektami, wydarzeniami i innymi walorami kultury wysokiej lub popularnej albo powiększenie ich wiedzy o organizowanym przez człowieka świecie otaczającym jest zasadniczą częścią programu podróży lub stanowi rozstrzygający argument dla indywidualnej decyzji o jej podjęciu lub wzięciu w niej udziału.

We wrześniu 2004r. szkoleniem w Biesowie (województwo Warmińsko – Mazurskie) gmina Nowosolna rozpoczęła cykl szkoleń nastawionych na zapoznanie się z metodyką prac organizacji pozarządowych oraz aktywnością społeczności  lokalnych na różnych obszarach Polski.

Dotychczas zostały zrealizowane następujące wyjazdy studyjne:

Rok 2004

1. Wyjazd studyjny do Biesowa – najpiękniejszej wsi Warmii i Mazur 2003r.  (województwo Warmińsko – Mazurskie)

Biesowo - wieś na południowym krańcu jeziora Tejstymy. W mającej  już ponad 650 lat największe zmiany zaszły  po 2000 r., kiedy sołtysem został Janusz Radziszewski, który dzięki zaangażowaniu i zmysłowi organizacyjnemu potrafił przekonać mieszkańców do radykalnej zmiany wyglądu wioski. Zaczęło się od remontu świetlicy, przystanku i placu zabaw. Urządzona przez mieszkańców plaża przyciąga amatorów kąpieli uregulowanym brzegiem, ławeczkami i stołami. W 2003 r. utworzony rękoma biesowian park przyniósł wsi zwycięstwo w konkursie na najpiękniejszą wieś Warmii i Mazur. O tytuł ubiegały się 53 wsie.  Każdy sezon przynosi w Biesowie coś nowego:
w ciągu ostatnich lat przybyły między innymi boiska sportowe i nocne oświetlenie kościoła. Sołtys umiał też dostrzec talent miejscowego rzeźbiarza, Marcina Zegarowicza. Wieś upiększają drewniani wojowie, latarnicy i żółty Chrystus. Rzeźby podobają się turystom, więc bywa, że artysta nie nadąża z realizacją nowych zamówień. Mieszkańcy Biesowa nie tylko razem pracują, ale także razem się bawią. Organizują festyny i zawody sportowe, a każdy rok kończą balem sylwestrowym w gminnej świetlicy. Biesowianie chętnie widzą u siebie gości. We wsi działa kilka wzorowych gospodarstw agroturystycznych.

Zobacz archiwalny artykuł z wyjazdu

Zobacz archiwalny artykuł dotyczący projektu odnowy wsi

Rok 2005

2. Wyjazd studyjny  -  Wizyta w Fundacji Bieszczadzkiej Partnerstwo dla Środowiska.

Zobacz archiwalny artykuł z wyjazdu

3. Szkolenie ogólne dotyczące zasad realizacji Pilotażowego Programu LEADER + dla środowiska opiniotwórczego : nauczycieli oraz pracowników samorządowych połączonego z wizytą  szkoleniową na terenie działania innego partnerstwa – woj. Opolskie.   LEADER + w Dolnej Austrii  Wizyta delegacji Gminy Nowosolna w Retz i Obermarkersdorf

Zobacz archiwalny artykuł z wyjazdu

Rok 2006

4. Wyjazd  studyjny  -  wizyta partnerska   w  gminie  Chmielno   woj. Pomorskie   oraz w Grupie Partnerskiej - Fundacji  „Naszyjnik Północy”

Zobacz archiwalny artykuł z wyjazdu

5. Wyjazd studyjny – Wielkopolska  „Na  Szlaku Piastowskim – początki państwa polskiego” ,  program  „ODNOWA WSI” - Targi POLAGRA FARM.

Rok 2007

6. Program wyjazdu studialnego  „ NA BURSZTYNOWYM SZLAKU” Szkolenie w Grupach Partnerskich : „Łączy nas Babia Góra” i „Partnerstwo dla Ziemi Wadowickiej”

Rok 2009

7. Wyjazd studyjny  „ PRZYRODA I KULTURA BESKIDÓW” . Wizyta w Gminie Rajcza  podczas XLI Ogólnopolskiego i XVII Międzynarodowego Narciarskiego Rajdu Chłopskiego  Rajcza – Zwardoń – Skalité - Ošcadnǐca  2009

Zobacz archiwalny artykuł z wyjazdu

8. Wyjazd studyjny pn. „ Zrównoważony rozwój i dziedzictwo kulturowo – przyrodnicze na obszarach chronionych -  Wizyta w Partnerstwie Puszczy Kozienickiej „Lokomotywa” i Bieszczadzkiej Fundacji „Partnerstwo dla środowiska” .

Zobacz archiwalny artykuł z wyjazdu

Rok 2010

9. Wyjazd  studyjny  pn. „ODNOWA WSI I DZIEDZICTWO KULTUROWO - PRZYRODNICZE KRAINY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH.  Wizyta w Biesowie - najpiękniejszej wsi Warmii i Mazur i w Grupie Partnerskiej „Gniazdo Warmińskie” .

Rok 2011

10. Wyjazd studyjny do Kotliny Kłodzkiej

Rok 2012

11. Wyjazd studyjny Rajd Chłopski Rajcza 2012

12. Wyjazd studyjny "Śladami kultur Podlasia" czytaj więcej ...


Archiwum aktualności

Projekty Międzynarodowe

Ekologia, Klub Przyjaciół Ziemi, Turystyka kulturowa

Nasi goście

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
Website Security Test